| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Porady internautów > Czy wiesz jak płacić mniejsze podatki?

Czy wiesz jak płacić mniejsze podatki?

Fiskus może zarabiać na Tobie mniej! Podswuam kilka rozwiązań, dzięki którym będziesz płacił mniejsze podatki. Może nie będą to wielkie oszczędności, jednak osobom z pensją w wysokości średniej krajowej te wskazówki na pewno się przydadzą.

Odlicz od podatku dzieci. Masz prawo odliczyć od podatku po 1112,04 zł. Dotyczy to również osób sprawujących opiekę zastępczą lub opiekę prawną nad dzieckiem (np. dziadków). Uwaga! Jeżeli dziecko przyszło na świat np. we wrześniu, ulga będzie wynosiła 370, 68 zł, bo dziecko jest na twoim utrzymaniu od 4 miesięcy. Ulga za miesiąc wynosi 92,67 zł. Dzięki tej uldze rodziny, których dochody są niskie i w dodatku mają na utrzymaniu kilkoro dzieci, mogą w ogóle nie płacić podatku.

Skorzystaj ze wszystkich możliwych ulg jakie ci przysługują. Osobom pracującym na etacie, żyjącym samotnie, nie wychowującym dzieci, nie opiekują się niepełnosprawnymi przysługuje ich najmniej. Pozostaje im jedynie odliczenie od dochodu wydatków na internet , darowizny oraz ulga za ekwiwalent oddanej krwi.

Odliczyć warto wydatki na remonty i adaptację lokalu oraz koszt odsetek bankowych, jeżeli na zakup wynajmowanego komuś mieszkania zaciągnąłeś kredyt. Jeżeli wynajmujesz mieszkanie możesz zapłacić ryczałt podatkowy wynoszący 8,5 proc. jednak musisz do 20 stycznia złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednie oświadczenie. W innym razie dochód z wynajmu mieszkania będzie opodatkowany według tradycyjnych stawek 18 i 32 procent.

Rozlicz się wspólnie z małżonkiem. Jest to opłacalne, gdy istnieje duża różnica w waszych zarobkach.

Pomyśl o pracy na zlecenie. Koszty przy umowach-zleceniach oraz umowach o dzieło są zryczałtowane i wynoszą 20 proc. przychodu. W przypadku umowy o dzieło dotyczącej przeniesienia praw autorskich do utworów wytworzonych przez daną osobę, zryczałtowane koszty wynoszą aż 50 proc. przychodu. Możesz udowodnić, że poniesione przez ciebie koszty były w rzeczywistości wyższe niż normy ryczałtowe i wtedy przyjmuje się takie koszty, jakie faktycznie poniosłeś.

Pomyśl o własnym interesie. Prowadząc firmę możesz znacznie obniżyć swój przychód, odliczając od niego miesięcznie koszty za internet, telefon, samochód itp. o wiele wyższe niż pracownik zatrudniony na etat. Jeżeli prowadzisz firmę w domu odliczasz sobie dodatkowi za utrzymanie lokalu (opodatkowaniu podlega 1/3 wydatków).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK