REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak oszczędzać energię elektryczną w zimie?

REKLAMA

REKLAMA

Znów zmartwił cię wysoki rachunek za prąd? Czas, żeby zweryfikować swoje złe nawyki, zwłaszcza, że nadchodzi okres zimowym, w którym siłą rzeczy zużywa się więcej energii. Po co obciążać domowy budżet dodatkowymi kosztami za prąd? Zobacz na czym możesz zaoszczędzić.

Jeżeli opuszczasz pomieszczenie, w którym pali się światło, zgaś je. Ale pamiętaj: gaś światło, jeśli wychodzisz na dłużej. Jeżeli zamierzasz wrócić po minucie nie ma sensu zgaszać światła, bo wtedy zużyjesz więcej energii. W trakcie startu żarówka pobiera tyle energii, co przez 1 sekundę świecenia. Pstrykanie co chwilę zmniejsza żywotność żarówek, dlatego będziesz musiał wymieniać je częściej.

REKLAMA

REKLAMA

Wymień żarówki na energooszczędne, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których przebywasz najczęściej. Ale uwaga: wyłączenie żarówki energooszczędnej ma sens, gdy jej ponowne zapalenie nie nastąpi w ciągu 8 minut. 8 minut pracy żarówki równoważy energię potrzebną na jej zapalenie. Nie gaś więc i nie zapalaj co chwilę światła, bo energoświetlówki nie spełnią wtedy swojego zadania.

Nie zostawiaj ładowarki do komórki w gniazdu - prąd nadal płynie! Co ważne - ładowarki zostawiane często w gniazdkach tracą po pewnym czasie swoją moc i ładują gorzej. W konsekwencji będziesz musiał ładować komórkę częściej, a więc pobierać więcej prądu niż do tej pory i tym samym płacić więcej za prąd. Najlepiej przerwać to błędne koło wyciągając ładowarkę z gniazdka.

W kuchni zużycie prądu jest chyba rekordowe, dlatego tutaj należy szczególnie zwrócić uwagę co i jak wykorzystujemy. Polecam wymienić czajnik elektryczny na gazowy (jeśli masz kuchenkę gazową) i rzadziej korzystać z mikrofalówki. Jedzenie podgrzewaj na gazie. Zużycie energii w przypadku tych urządzeń jest 3-krotnie większe niż w przypadku kuchenki elektrycznej. Gotuj zawsze tyle wody w czajniku ile jest ci potrzebne - więcej wody to większy pobór energii do jej zagotowania.

REKLAMA

Nie sol wody w garnku przed wrzeniem. Po dosypaniu soli do wody jej temperatura wrzenia zwiększa się wprawdzie ok. 1 stopnia, ale spowalnia to proces gotowania. Pobór energii jest wtedy większy. Najlepiej zagotować wodę bez soli i wsypać ją dopiero gdy pojawią się bąbelki. Gotuj żywność zawsze w takiej ilości wody, jakiej potrzebujesz i zawsze pod przykryciem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radzę zaopatrzyć się w komplet garnków z energooszczędnym dnem, które optymalnie pochłania, przechowuje i rozdziela ciepło. Ugotujesz ziemniaki nawet 10 minut przy mniejszym nakładzie energii niż w zwykłych garnkach i nie będziesz musiał często podgrzewać potrawy (ciepło w środku utrzymuje się nawet do 5 godzin).

Kupuj sprzęty AGD klasy energetycznej A++. Duże sprzęty tej kategorii zużywają tylko ok. 300 kWh rocznie, podczas gdy lodówki starszej generacji i mniejszych rozmiarów zużywają w ciągu roku ok. 500 kWh. Kuchenka elektryczna powinna mieć płytę indukcyjną o sprawności energetycznej ok. 90 procent i zmienne strefy grzania palników. Sprzęty typu pralka lub zmywarka powinny posiadać tryb energooszczędny.

Lodówkę otwieraj tylko na chwilę, ponieważ po dłuższym czasie traci dotychczasową temperaturę. Aby ja po zamknięciu odzyskać, lodówka musi pobrać więcej energii. Sprawdź również stan uszczelki przy drzwiach. Jeżeli jest twarda lub odchodzi od drzwi, wymień ją. Nie stawiaj lodówki w nasłonecznionym miejscu ani tuż przy piekarniku lub mikrofalówce - nagrzana lodówka będzie musiała się schłodzić, co wiąże się z większym poborem energii.

Zaopatrz się w listwy zasilające z włącznikiem, które pozwalają odciąć od prądu kilka odbiorników na raz.

Dopasuj do swoich potrzeb taryfy twojego zakładu energetycznego. Dla osób pracujących i spędzających większość czasu poza domem najkorzystniejsza będzie taryfa nocna, w której stawki za 1kWh mogą być nawet o 50% tańsze niż w przypadku oferty uniwersalnej. Mniej płaci się przez 10 godzin w ciągu doby (zazwyczaj pomiędzy godz. 13:00-16:00 oraz 22:00-8:00). Jeżeli więcej czasu spędzasz w domu, wybierz taryfę uniwersalną. Cenę energii elektrycznej przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia jest taka sama. Idealna dla gospodarstw domowych, w których nie ma ogrzewania elektrycznego, a prąd zasila jedynie urządzenia oświetleniowe i powszechnego użytku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA