REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oszczędzać czy zarabiać

Paweł Sygnowski

REKLAMA

REKLAMA

Oszczędzanie kojarzy nam się zazwyczaj z ograniczeniami, z wydawaniem mniej niż byśmy chcieli. Nie jest to jednak cała prawda.

Podświadomie większość z nas wie, jak oszczędzać. Skoro chcę zaoszczędzić np. określoną sumę pieniędzy, to muszę tak gospodarować swoimi wydatkami, aby wydawać mniej, niż zarabiam. Im ta różnica będzie większa na rzecz zarobków, tym szybciej „zdobędę” upragnioną sumę.

REKLAMA

Jednak te przeświadczenie, które jest bardzo słuszne prowadzi także bardzo łatwo do innego przeświadczenia, które już takie bardzo słuszne nie jest. O co chodzi?

Skoro wystarczy tylko wydawać mniej, niż zarabiam, a obecnie mi się to nie udaje, gdyż mam określone potrzeby na które nie wystarcza mi moich środków finansowych, to sprawę rozwiążę tylko jedna rzecz: muszę zarabiać więcej.

REKLAMA

W tym jest sens, ale niestety, praktycznie każdy kto zacznie zarabiać więcej zauważy (jeśli tylko ktoś taki prowadzi ewidencję swoich wydatków, czyli budżet), że razem ze wzrostem jego zarobków wzrosły także jego wydatki. Żeby było jeszcze ciekawiej, wzrost wydatków jest równy wzrostowi zarobków i ma ciągłą tendencję rosnącą. Innymi słowy: skoro zarabiasz więcej, to wydajesz więcej, aż w końcu kończysz na tym, że wydajesz znacznie więcej, niż zarabiasz - jest to tzw. prawo Parkinsona.

Prawo to sprawia, że w tej sytuacji stoisz w miejscu, gdyż twoje oszczędności są równe 0 (wydatki = przychody), albo zamiast oszczędności masz tylko długi (wydatki > przychody). Co z tym zrobić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rozwiązaniem jest skoncentrowanie się na jednoczesnym oszczędzaniu i powiększaniu swoich zarobków. Musisz zarabiać i oszczędzać. Jeśli nie zarabiasz, to nie masz co oszczędzasz, a jeśli tylko oszczędzasz, to wcześniej, czy później pojawi się pokusa, aby wszystkie swoje oszczędności wydać (żeby się dobrze zabawić). Jest to punkt, w którym wysokie zarobki i wysoka stopa oszczędności może paradoksalnie oznaczać zmniejszenie jakości twojego życia. Rozwiązaniem jest wygospodarowanie sobie określonej kwoty przeznaczonej tylko na rozrywkę, czyli środki do wydania na co tylko chcesz bez względu, czy jest to pożyteczne, czy po prostu zbyteczne.

Podsumowując: wystrzegaj się działania prawa Parkinsona. Nie wierz w to, że jeśli dzisiaj, teraz, przy twoich aktualnych zarobkach nie wystarcza Ci na życie, a co dopiero mówić o jakichkolwiek oszczędnościach, to wystarczy tylko, że zaczniesz zarabiać więcej i po sprawie. Nic z tego. Zacznij oszczędzać już dzisiaj, korzystając z tego co masz i jednocześnie koncentruj się na zwiększaniu swoich zarobków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA