| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Jak skutecznie zarządzać swoim budżetem domowym

Jak skutecznie zarządzać swoim budżetem domowym

Jak wydawać mniej niż się zarabia? Jak prowadzić swój budżet tak, żeby zostały nam pieniądze „na czarną godzinę” lub- dla osób bardziej przedsiębiorczych na inwestycje? Odpowiedź brzmi następująco: podejdź do swojego budżetu jak do firmy, która żeby dobrze funkcjonować musi podejmować racjonalne decyzje.

Wyposaż się w odpowiednie narzędzia do porównywania przychodów i wydatków, analizuj swoje potrzeby i wydatki jakie się z nimi wiążą. Korzystając z zasobów sieci można zaopatrzy się w bardzo praktyczne programy, które znakomicie zastąpią kartkę i ołówek oraz arkusze excel'owe.

Proste oprogramowanie, poprowadzi krok po kroku podpowiadając jak ewidencjonować wydatki, jak odnajdywać największe źródła kosztów, żeby móc się zastanowić nad ich ograniczeniem. Żebyśmy mogli ograniczyć wydatki, najpierw musimy sobie zdać sprawę z tego, gdzie one powstają. Dobry program do analizowania budżetu domowego jest jak osobisty księgowy, bez pudrowania poda wynik końcowy. Podliczy nasze przychody i wydatki, wskazując punkty newralgiczne.

Dlaczego budżet domowy potrzebuje tak dokładnej kontroli i czy warto w ogóle poświęcać na to czas. Moim zdaniem, bezdyskusyjnie- tak, szczególnie teraz kiedy zdarza się zarabiamy raczej mniej niż więcej. Pracodawcy tłumaczą się przejściowymi kłopotami, które są konsekwencją kryzysu i nie tylko wstrzymują podwyżki i ograniczają premie, często negocjują obniżki wynagrodzenia w zamian za obietnicę utrzymania zatrudnienia. W tym samym czasie ceny produktów i usług rosną. Wniosek z tego taki, że kupując to samo co w przeszłości, realnie możliwe jest że wydajmy więcej bo koszyk dóbr jest droższy z powodu podwyżek cen poszczególnych produktów.

Wydajemy nasze pieniądze na dziesiątki rzeczy w ciągu miesiąca. Jeśli pomnożymy to razy ilość miesięcy suma robi się naprawdę znaczna. Jak przy takiej ilości transakcji zauważyć gdzie i na co wydajemy więcej? I właśnie do tego celu możemy wykorzystać jedno z wielu profesjonalnych narzędzi finansowych do kontrolowania budżetu domowego.

Serwisy ułatwiające analizowanie finansów domowych nazywane Personal Finance Manager (PFM) dostępne w internecie online oferują swoim użytkownikom:
1. Zestawienia i wykresy, które bardzo sugestywnie przestawiają proporcje między tym co mamy a tym co wydajemy,
2. Podział wydatków na z góry określone kategorie. I tak na przykład bilety do kina zostaną zakwalifikowane jako rozrywka a chleb i masło jako wydatki na żywność,
3. Sugestię, gdzie najlepiej zainwestować nadwyżkę finansową, pod warunkiem że będziemy ją mieli,
4. Fora, na których można wymieniać pomysły i doświadczenia.

Budżet domowy to źródło finansowania przyjemności- jeśli jest dobrze zarządzany. Jeśli zdarzy się, że robimy to nieumiejętnie, staje się naszym utrapieniem i powodem do frustracji. Nie pozostawiajmy naszych finansów przypadkowi, nikt lepiej nie zadba o nasze pieniądze niż my sami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK