REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kontrolować swój budżet domowy

Judyta Boroń

REKLAMA

REKLAMA

Na co wydajemy najwięcej pieniędzy, czy nasze wydatki są racjonalne

Jeśli na koniec miesiąca jesteście zdziwieni stanem swojego konta, warto dokładnie przeanalizować, kiedy i na co „pieniądze się wydają”. Łatwo powiedzieć trudniej zrobić, z ograniczaniem wydatków jest dokładnie tak samo jak z postanowieniami noworocznymi. Większość z nas je ma, większość z nich pozostaje na zawsze niespełniona.

REKLAMA

REKLAMA

Spróbujmy podejść do tematu kompleksowo. Najpierw trzeba ustalić jakie są źródła wydatków, co obciąża budżet domowy? Jeśli będziesz wiedzieć gdzie wydajesz swoje pieniądze i jak dużo to można zacząć się zastanawiać czy wydatki te rzeczywiście są niezbędne i czy przypadkiem nie da się ich ograniczyć

Zacznijmy od ustalenia w jaki sposób będziemy rozliczać budżet, czy będzie to cykl miesięczny czy tygodniowy. Proponuję okresy rozrachunkowe dostosować do cyklu pokrywającego się z wpływami na konto.
Kolejny etap do podzielenie wydatków na grupy według typów, każdy ma trochę inne, charakterystyczne dla siebie potrzeby, jednak wszystkie wydatki można dopasować do określonych grup głównych. Poniżej opracowany przeze mnie podział:

REKLAMA

1. Rachunki stałe: czynsz, kredyty, opłaty eksploatacyjne z tytułu zużycia energii, gazu, wody itp., podatki, ubezpieczenia, abonamenty,
2. Wydatki na żywność czyli jedzenie i picie które kupujemy do domu, karmy dla zwierząt,
3. Wydatki domowe: meble, drobne wyposażenie domu, sprzęt AGD, RTV, remonty,
4. Wydatki na ubrania: buty, ubrania,
5. Wydatki transportowe: bilety miesięczne, ubezpieczenie samochodu, paliwo, wszystkie koszty związane z użytkowaniem auta ,
6. Wydatki na opiekę medyczną: prywatne wizyty u lekarzy, stomatologów, ortodontów, psychologów, psychoanalityków, wydatki na suplementy diety, witaminy, leki,
7. Wydatki na przyjemności: kino, teatr, restauracje, prezenty, książki, płyty, fryzjera, zabiegi kosmetyczne, kosmetyki, hobby.

Jak już dopasujesz wszystkie swoje wydatki do głównych kategorii, pozostaje do wykonania najbardziej żmudna i niewdzięczna praca- teraz trzeba wszystko dokładnie zapisywać i najlepiej robić to systematycznie bo wtedy jest większa szansa, że nic po drodze nie umknie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na koniec okresu rozliczeniowego trzeba zsumować wszystkie kwoty i mamy gotowy materiał do analizy. Trzeba podkreślić, że każdy musi podejść indywidualnie do oceny swoich wydatków bo preferencje każdego człowieka są inne. Meloman może nie zjeść obiadu żeby w zamian kupić sobie muzykę ulubionego zespołu a smakosz odda ostatnie pieniądze za sobotni obiad z przyjaciółmi. Wszystko to kwestia gustu i preferencji.

Przy analizie budżetu domowego obowiązuje tylko jedna zasada, naszym celem jest znalezienie oszczędności, ustalenie ze samym sobą i pozostałymi domownikami- z którego punktu naszego budżetu jesteśmy w stanie częściowo zrezygnować lub znaleźć takie źródło zaopatrzenia które zmniejszy ponoszone przez nas do tej pory koszty. Liczenie domowego budżetu nie musi być trudne jeśli wszystko się dobrze zorganizuje. Nagrodą będą dodatkowe pieniądze które na koniec miesiąca zostaną na koncie i wtedy pozostanie tylko zdecydować w co je zainwestować.
Życzę wszystkim cierpliwości w liczeniu i pomysłowości w szukaniu oszczędności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA