| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Dobre wiadomości dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich

Dobre wiadomości dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich

Zgodnie z oczekiwaniami Narodowy Bank Szwajcarii nie zmienił stóp procentowych i zapowiedział dalszą obronę kursu franka przed wzrostem wobec euro.

Wymowa komunikatu po posiedzeniu NSB pozostaje pozytywna dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich. Bank centralny nie tylko nie zmienił stóp, ale podał także, że podnoszenie stóp procentowych nie byłoby właściwym w tym momencie, przyznając, że utrzymuje się ryzyko deflacji, a wzrost gospodarczy jest kruchy.

NSB przewiduje, że tegoroczna deflacja w Szwajcarii wyniesie 0,5 proc., a w przyszłym roku inflacja wyniesie 0,5 proc., by wzrosnąć do 0,9 proc. w 2011 roku. Dlatego w ostatnim zdaniu komunikatu zastrzeżono, że polityka niskich stóp procentowych nie może być utrzymywana w nieskończoność nie zagrażając stabilności cen w średnim i długim okresie. To ostatnie zdanie należy odczytać jako zapowiedź podwyżek stóp procentowych w Szwajcarii, kiedy tylko stan gospodarki ustabilizuje się.

Prawdopodobnie NSB – tak jak dotychczas – będzie naśladował w swojej polityce Europejski Bank Centralny. Biorąc pod uwagę zapowiedź szwajcarskiego banku dotyczącą interwencji – w razie potrzeby – na rynku walutowym w celu przeciwdziałania umocnieniu franka, można nawet zakładać, że NSB opóźni o kwartał podnoszenie stóp w Szwajcarii w ten sposób zwiększając szansę na osłabienie swojej waluty bez konieczności przeprowadzania interwencji.

Dla Polaków, którzy spłacają kredyty we frankach, wiadomości z banku centralnego są więc pozytywne. Stopy procentowe pozostaną na rekordowo niskim poziomie, a kurs franka nie wzrośnie wobec euro. Naturalnie nie oznacza to wcale, że kurs CHF nie wzrośnie także wobec złotego – tutaj znaczenie ma postrzeganie naszej waluty przez inwestorów międzynarodowych, a w szerszym kontekście ich nastawienie do ryzyka.

Czynnikiem decydującym o przyszłości złotego pozostaje sytuacja budżetu i plany pozyskania środków na jego sfinansowanie. Przykład Grecji z ostatnich dni udowodnił, że postrzeganie sytuacji finansów państwa przez inwestorów może zmienić się w ciągu kilku dni.

NSB podał ponadto, że w jego ocenie szwajcarska gospodarka skurczy się w tym roku o 1,5 proc., a w przyszłym wzrośnie o 0,5-1,0 proc. NSB zapowiedział zakończenie skupu obligacji we frankach szwajcarskich emitowanych przez sektor komercyjny i kontynuację dostarczania płynności do gospodarki.

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK