| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Regularne oszczędzanie szansą na godziwą emeryturę

Regularne oszczędzanie szansą na godziwą emeryturę

Wysokość emerytur będzie nawet o 45% niższa od ostatniego wynagrodzenia. Szansą na spokojną starość jest regularne, długoterminowe oszczędzanie. Do wyboru są różne produkty: programy systematycznego oszczędzania w funduszach, platformy ubezpieczeniowo- inwestycyjne czy nowatorskie rozwiązanie, w którym kwota wpłacana przez 15 lat od razu w całości pracuje.

Oprócz składek klient płaci również prowizje.. Opłata wynosi 1,6% wpłacanych składek. Prowizja nie jest jednak naliczana od pierwszej, czyli największej składki. Poza tym, podobnie jak w przypadku platform ubezpieczeniowo – oszczędnościowych, obowiązuje opłata likwidacyjna, która ma zniechęcać do wypłacania oszczędności przez założonym terminem.

W przypadku tradycyjnych produktów klient może dowolnie ustalać i zmieniać skład swojego portfela funduszy. Może więc inwestować zarówno ryzykownie, jak i bezpiecznie. W tych produktach, które dają dostęp do bardzo dużej ilości funduszy, klient może stworzyć sobie bardzo dobrze zdywersyfikowany portfel. Może bowiem wybierać fundusze inwestujące w różne aktywa i na różnych rynkach. W przypadku produktu strukturyzowanego klient nie ma wpływu na lokowanie środków. Stopa zwrotu zależy bowiem od zachowania się określonego indeksu. W przypadku Strategii Pareto jest to BNP Paribas Millenium Long/Short Target Volatility 6% Commodities Excess Return Index, który odzwierciedla notowania wybranych surowców. Dywersyfikacja w tym przypadku jest więc mniejsza. Produkt pozwala jednak zarabiać zarówno na wzrostach jak i spadkach cen. Inwestowanie odbywa się według z góry określonej strategii.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK