| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Regularne oszczędzanie szansą na godziwą emeryturę

Regularne oszczędzanie szansą na godziwą emeryturę

Wysokość emerytur będzie nawet o 45% niższa od ostatniego wynagrodzenia. Szansą na spokojną starość jest regularne, długoterminowe oszczędzanie. Do wyboru są różne produkty: programy systematycznego oszczędzania w funduszach, platformy ubezpieczeniowo- inwestycyjne czy nowatorskie rozwiązanie, w którym kwota wpłacana przez 15 lat od razu w całości pracuje.

Rynek instrumentów służących do regularnego oszczędzania od niedawna jest bogatszy o bardzo ciekawe rozwiązanie pozwalające regularnie oszczędzać - produkt strukturyzowany ze składka regularną. Obecnie na naszym rynku działa tylko jeden taki produkt (w dwóch odmianach: Pareto – New Frontier, Strategia Pareto) stworzony przez TUnŻ Europa. Podobnie jak tradycyjne produkty, został on stworzony w formie ubezpieczenia na życie. Sposób jego działania istotnie różni się od popularnych produktów ze składką regularną. Podstawowa różnica polega na tym, że w przypadku tradycyjnych produktów zyski wypracowują pieniądze, które zostały już wpłacone. Jeśli więc klient wpłacił jednorazowo 1 000 zł i w ciągu miesiąca wartość jego jednostek wzrosła o 1%, to zyskał 100 zł.

W przypadku produktu ustrukturyzowanego ze składką regularną już od samego początku inwestycji dla klienta pracują pieniądze, których w rzeczywistości jeszcze nie wpłacił. Wynika to z niekonwencjonalnej konstrukcji produktu. Jeśli założymy, że będzie to 45 tys. zł, to już od samego początku klient będzie uzyskiwał dochody od tej właśnie kwoty, mimo wpłacenia jedynie jej części.

Znacząca różnica polega również na tym, że w przypadku produktów związanych z inwestowaniem w fundusze, istnieje pewne ryzyko utraty części zainwestowanego kapitału. W przypadku nowego rozwiązania inwestycyjnego nie ma możliwości poniesienia straty. Ubezpieczyciel współpracujący z bankiem gwarantuje bowiem, że po 15 latach klientowi zostanie zwrócone 100% wpłaconych składek. Zostaną one oczywiście powiększone o ewentualny zysk.

Inaczej wygląda również sposób opłacania składek. Różnica polega na tym, że w przypadku tradycyjnych produktów wysokość składki jest równa lub wzrasta o z góry określony procent. Ponadto oszczędzający ma możliwość wpłaty składek dodatkowych w dowolnej wysokości. W rezultacie docelowa kwota oszczędności może być dowolna. W przypadku produktu strukturyzowanego ze składką regularną już na samym początku trzeba zadeklarować, jaka będzie docelowa kwota wpłaconych składek. Poza tym na początku inwestycji wymagane jest dokonanie większej wpłaty. Pierwsza składka powinna wynosić 20% deklarowanej kwoty. Czyli, jeśli klient zamierza wpłacić w sumie 45 tys. zł, to na początku wpłaca 9 000 zł. Dopiero od drugiej składki rozpoczyna się wpłacanie tradycyjnych składek, których wysokość w założonym przykładzie wyniesie 248 zł. Nie ma jednak możliwości dokonywania wpłat dodatkowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK