| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > O ile wzrosną ceny gazu w 2012 roku?

O ile wzrosną ceny gazu w 2012 roku?

Eksperci policzyli, że osoby, które mają ogrzewanie gazowe wody, muszą liczyć się w przyszłym roku z cenami wyższymi nawet o 93 zł. Skok cenowy gazu będzie najbardziej odczuwalny dla właścicieli domów, ogrzewanych gazem. Przyjrzyjmy się hipotetycznym cenom gazu w różnych wariantach mieszkań.

PGNiG wystąpiło do Urzędu Regulacji Energetyki o zgodę na podniesienie od stycznia cen gazu. Według Rzeczpospolitej, firma wnioskuje o rekordową w historii podwyżkę, wynosząca aż 20%. Zgoda urzędu na tak duży jednorazowy wzrost cen wydaje się mało prawdopodobna, eksperci sprawdzili jednak, o ile zwiększyłyby się koszty użytkowania mieszkań, gdyby gaz faktycznie zdrożał o 20%.

Nawet jeśli URE nie zaakceptuje takiej podwyżki już od stycznia, może być ona rozłożona na kilka kolejnych kwartałów przyszłego roku.

Opłaty stałe i zmienne

Opłata za gaz to suma czterech wartości – ceny samego paliwa gazowego, opłaty abonamentowej oraz opłat przesyłowych (część stała i część zmienna). W zależności od wielkości rocznego zużycia gazu, konsumenci mogą zostać przypisani do jednej z dwóch grup taryfowych.

Pierwsza z nich zakłada niską opłatę abonamentową i wyższą cenę metra sześciennego gazu. Jest ona kierowana do tych, którzy wykorzystują gaz tylko do gotowania. Druga grupa taryf pozwala na płacenie niższej ceny za samo paliwo, kosztem znacznie wyższych opłat stałych. Dzięki niższemu kosztowi jednostki rozliczeniowej, opłaca się wybrać ją klientom, zużywającym znacznie większe ilości gazu, więc korzystają z niej przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych, ogrzewanych gazem.

Ze względu na to, że ciężko jest mówić o „przeciętnym” poziomie zużycia gazu, eksperci prezentują dwa przykłady – mieszkania, w którym gaz służy wyłącznie do gotowania i domu, ogrzewanego za pomocą tego paliwa.

Dowiedz się także: Kiedy przeznaczyć nadmiar gotówki na spłatę kredytu hipotecznego?

Blisko 100 zł więcej za gotowanie i ogrzewanie wody gazem

Gospodarstwa domowe, w których gaz wykorzystywany jest tylko w kuchni (założone zużycie na poziomie 120 metrów sześciennych rocznie), po podwyżce, na koniec przyszłego roku zapłacą za gaz przeciętnie o niecałe 30 zł więcej. Przy założeniu, że pozostałe składniki rachunku nie ulegną zmianie, będzie to oznaczało wzrost rachunków o około 11%.

Bardziej podwyżkę odczują gospodarstwa domowe, w których gaz jest wykorzystywany również do podgrzewania wody. W tym przypadku przyjęto roczne zużycie na poziomie 400 metrów sześciennych. Przy założeniu utrzymania takiej samej taryfy jak w poprzednim przypadku oraz wzrostu wyłącznie ceny paliwa o 20%, rocznie takie gospodarstwo domowe zapłaci o 93 zł więcej.

Polecamy serwis: Kredyty

450 zł więcej za ogrzewanie domku jednorodzinnego

W przypadku domów jednorodzinnych, ogrzewanych gazem, zużywających przeciętnie 2000 metrów sześciennych tego paliwa rocznie, zmiany będą bardziej odczuwalne. Wzrost ceny paliwa gazowego o 20% spowoduje, że właściciele domów zapłacą proporcjonalnie więcej. Powinni oczekiwać rocznego wzrostu kosztów o blisko 450 zł, co oznacza podwyżkę o ponad 12% w stosunku do tego roku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marlena Skiba

Dyrektor Zarządzający w firmie Usługi Doradcze Smart Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK