| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Efektywne oszczędzanie na emeryturę

Efektywne oszczędzanie na emeryturę

W naszych czasach należy oszczędzać, aby mieć pieniądze na starość. Jaka powinna być skala oszczędzania, żeby środków na koncie starczyło na życie na emeryturze? Eksperci policzyli, że już trzydziestoletnie małżeństwo powinno zainteresować się oszczędzaniem i odkładać na emeryturę 10% swoich dochodów miesięcznie.

Złóż w banku dyspozycję na wypadek śmierci

Dyspozycja na wypadek śmierci powoduje, że gdy umrze właściciel konta, bank przekazuje pieniądze zmarłego wskazanej przez niego osobie lub osobom. Takimi osobami mogą być tylko małżonek, wstępni, zstępni i rodzeństwo. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że środki, objęte taką dyspozycją, nie stają się częścią spadku. Bank może więc przekazać pieniądze upoważnionym, nie czekając na rozstrzygnięcie postępowania spadkowego. W rezultacie nasi bliscy otrzymają pieniądze bardzo szybko.

Polecamy: Jak obniżyć raty kredytu walutowego?

Kwoty, jakie przekażemy poszczególnym osobom, nie muszą być równe. Mogą być dowolne, ale z zastrzeżeniem, że bank oczywiście nie wypłaci więcej niż znajduje się na rachunku. Dodatkowo przepisy ograniczają tez maksymalną kwotę.

Suma wypłat dla wszystkich wskazanych przez nas osób nie może przekroczyć 20-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Obecnie taki maksymalny limit wynosi więc ok. 71 tys. zł.

Dyspozycję na wypadek śmierci można ustanowić jedynie do rachunku, którego jesteśmy jedynym posiadaczem. Jeśli konto jest wspólne, to nie ma takiej możliwości. Wtedy jednak po śmierci jednego posiadacza drugi może swobodnie dysponować połową środków, zgromadzonych na takim rachunku.

Ustanowienie dyspozycji na wypadek śmierci wymaga formy pisemnej. Należy więc udać się do banku i podpisać oświadczenie. Wskazujemy w nim dane poszczególnych osób i kwoty, jakie mają otrzymać. Oprócz wypełnienia dokumentu, część banków wymaga też zapłacenia prowizji.

Polecamy: Co zrobić, żeby mieć klimatyzację w mieszkaniu?

Opłata nie jest jednak wysoka – najczęściej nie przekracza 10 zł. W ten sam sposób możemy dyspozycję odwołać lub zmienić. Złożenie dyspozycji na wypadek śmierci nie jest więc ani bardzo kłopotliwe, ani kosztowne. Może jednak pomóc naszym bliskim w trudnej dla nich sytuacji, jaką zapewne będzie dla nich nasza śmierć.

Przy odrobinie dobrej woli można nie tylko zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci, ale również zatroszczyć się o własną przyszłość. Złożenie dyspozycji w banku nie jest drogie, a regularne oszczędzania na pewno będzie procentować. Tymczasem Polacy nie troszczą się zawczasu o środki, zgromadzone na swoim rachunku i rzadko oszczędzają na emeryturę, choć wiedzą, że będzie ona niska.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK