| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Jak efektywnie oszczędzać energię elektryczną?

Jak efektywnie oszczędzać energię elektryczną?

W 2011 roku o 5 proc. w górę poszły ceny energii elektrycznej. Eksperci policzyli, że przy zużyciu 3000 kWh w ciągu roku musimy wydać 1500-1700 zł na prąd. Co pozwoli skutecznie obniżyć opłaty?

Opcją, która zwykle nasuwa się nam jako pierwsza, jest oszczędzanie. Warto jednak mieć świadomość, że rygorystyczna dbałość o wyłączanie niepotrzebnie palącego się światła sama w sobie nie będzie mieć istotnego wpływu na naszą sytuację finansową. Kilowatogodzina energii (kWh) kosztuje w taryfach jednostrefowych G11 (czyli takich, gdzie koszt energii jest stały w ciągu doby) ok. 30-35 gr. Aby zużyć 1 kWh energii, 100-watowa żarówka musiałaby świecić 10 godzin. Oszczędności będą jeszcze mniejsze, jeśli używamy żarówek energooszczędnych. Pobór energii wyniesie bowiem faktycznie 20 watów, a więc i wysokość oszczędności nie będzie dla nas satysfakcjonująca.

Niewiele osób zdaje się brać pod uwagę kolejną opcję, tzn. zmianę sprzedawcy. Z danych Urzędu Regulacji Energetyki (Artykuł „Coraz chętniej zmieniamy sprzedawców prądu”) wynika, że do stycznia 2011 już prawie 10 tys. odbiorców zdecydowało się na zmianę operatora sieci. Z tej grupy, niestety, tylko 1 313 odbiorców stanowią gospodarstwa domowe. Czyżby na zmianie sprzedawcy energii dla domu nie dało się zaoszczędzić?

Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, przyjrzyjmy się kosztom energii dla domu w większych miastach Polski. Porównania dokonano dla taryf G11 ze średnim zużyciem na poziomie 3000 kWh rocznie. W wynikach uwagę zwracają przede wszystkim różnice w wysokości rachunku a cenami oferowanymi przez lokalnych sprzedawców. Najmniej za energię płacą mieszkańcy Katowic – miesięcznie jest to kwota 130,96 zł. Najdroższym miastem jest Lublin, którego mieszkańcy wydają na energię 162,03 zł. Różnica wynosi 31,07 zł. Nie oznacza to jednak, że zmieniając sprzedawcę na tego, który „z urzędu” obsługuje teren Katowic, mieszkaniec Lublina rzeczywiście obniży rachunek o wspomnianą kwotę różnicy. Zmiana sprzedawcy w tym przypadku oznaczałaby dla lublinianina de facto wzrost kosztów o 5,31 zł/m-c, ponieważ ceny energii zmieniają się także w zależności od regionu.

Tania energia dla firm. Obniż rachunki za prąd. Sprawdź nas!

Zmiana sprzedawcy może być jednak opłacalna. W większości przypadków nasze oszczędności wyniosą ok. 2% wartości faktury, czyli ok. 20-30 zł rocznie. Najwięcej do zyskania mają mieszkańcy Poznania, którzy mogą w ten sposób obniżyć rachunek o 28,80 zł rocznie.

Zmiana taryfy może się w wielu wypadkach okazać kolejnym czynnikiem, dzięki któremu odchudzimy nasz rachunek. Wszystko zależy od tego, kiedy zużywamy najwięcej energii. Gospodarstwa domowe mogą kupować energię w taryfie jedno- lub dwustrefowej. W taryfie jednostrefowej G11 cena 1 kWh energii jest stała przez całą dobę, w taryfie dwustrefowej G12 natomiast prąd jest droższy w tzw. godzinach szczytu i tańszy poza szczytem (zwykle między 22.00 i 6.00 oraz 13.00 i 15.00).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK