| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Jak efektywnie oszczędzać energię elektryczną?

Jak efektywnie oszczędzać energię elektryczną?

W 2011 roku o 5 proc. w górę poszły ceny energii elektrycznej. Eksperci policzyli, że przy zużyciu 3000 kWh w ciągu roku musimy wydać 1500-1700 zł na prąd. Co pozwoli skutecznie obniżyć opłaty?

Sprawdźmy, ile zaoszczędzą mieszkańcy Warszawy zmieniając taryfę z jednostrefowej (lokalnym sprzedawcą energii jest RWE) na dwustrefową przy rocznym zużyciu energii na poziomie 3000 kWh, zakładając, że 50% energii zostaje wykorzystane w szczycie. Jak wynika z danych, zawartych w tabeli 1., potencjał oszczędnościowy jest znaczny. Zmieniając jednocześnie dostawcę i taryfę z G11 na G12, warszawiak obniży swój rachunek o 12,33%, co oznacza oszczędności w skali roku na poziomie 195,84 zł.


Firmy energetyczne coraz bardziej konkurują między sobą, choć do konkurencji znanej choćby z rynku usług telekomunikacyjnych jeszcze nam daleko. Znaczącym elementem konkurencji ciągle jeszcze pozostaje oferta, a nie cena. Nie zawsze też jest taniej, czego dobrym przykładem są taryfy ekologiczne. Chcąc korzystać z taryfy o zwiększonym udziale energii odnawialnej (np. wytwarzanej na farmach wiatrowych), musimy także liczyć się z wyższym rachunkiem. Pewnym rozwiązaniem mógłby być wybór oferty z gwarancją ceny – podpisując umowę ze sprzedawcą, mamy wówczas pewność, że w okresie, przewidzianym w regulaminie oferty, koszt kupowanej przez nas energii się nie zwiększy. Niewielu jednak sprzedawców decyduje się na wprowadzenie tego rodzaju rozwiązania.

Zmień dostawcę energii! Możesz zaoszczędzić nawet do 30%! Sprawdź teraz!

Gwarancja ceny to jednak nie jedyny sposób na zapewnienie sobie niższych opłat. Inną opcją może być… zakup akcji. Bezprecedensową ofertę dla swoich obecnych i nowych klientów wprowadził TAURON. Osoby, które zakupiły akcje spółki w ramach pierwszej oferty publicznej, będą mogły skorzystać z promocyjnej ceny energii elektrycznej, niższej nawet do 15%, przez okres 12 miesięcy. Wysokość promocji zależy od ilości nabytych walorów TAURON PE. Im więcej Inwestor Indywidualny zakupił akcji w pierwszej ofercie publicznej, tym ma niższe ceny promocyjne. Warunkiem jest nieprzerwane posiadanie akcji w okresie od 30 czerwca 2010 do 29 czerwca 2011 i podpisanie umowy sprzedaży energii elektrycznej (nowi klienci) lub aneksu do umowy (obecni klienci). Wnioski można składać do końca lipca 2011 roku.

Jedną z przyczyn, dla których gospodarstwa domowe rzadko decydują się na zmianę sprzedawcy, jest przekonanie, że skala oszczędności okaże się tak niewielka, że nie warto tracić czasu na zajmowanie się związanymi z tym formalnościami. Pokutuje natomiast pogląd, że najlepszą metodą obniżenia rachunków jest tzw. oszczędzanie energii. Tymczasem zmiana sprzedawcy energii, a niejednokrotnie także zmiana taryfy, pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Eksperci TotalMoney.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK