| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Ile można zaoszczędzić, rezygnując z samochodu?

Ile można zaoszczędzić, rezygnując z samochodu?

Przeciętnie w zeszłym roku kupowaliśmy auta za 15,5 tys. zł. Ile byliśmy w stanie zapłacić za utrzymanie samochodu? Nawet 700 zł miesięcznie, co starczyłoby kredytobiorcom z Warszawy na dwa dodatkowe pokoje w stolicy albo lepszą lokalizację mieszkania, jak zauważyli eksperci.

Rezygnując z samochodu, a przesiadając się na komunikację miejską, trzeba też liczyć się z ponoszeniem kosztu miesięcznego biletu. Obecnie wiąże się to z wydatkiem rzędu 74 złotych. W efekcie miesięczna oszczędność, wynikająca z pozbycia się auta, wynieść może od 456 zł w przypadku mieszkańca Ursynowa do 655 zł dla Wesołej. Gdyby istniała możliwość przeznaczenia tych dodatkowych kwot na obsługę kredytu hipotecznego, to potencjalna kwota długu zaciągniętego na 30 lat w złotych wzrosłaby o 79 – 113 tys. zł. Najmniejsza kwota dodatkowego długu i najwyższe ceny mieszkań charakteryzują Ursynów. Tam to, rezygnując z samochodu, można dodatkowo nabyć 9,4 m kw. przeciętnego lokalu, a więc jeden dodatkowy pokój. Najwięcej jesteśmy w stanie zyskać w Wesołej, gdzie pieniądze, zaoszczędzone w związku z pozbyciem się auta, pozwolą na zakup dodatkowych 18 m kw. lokalu. Może to odpowiadać nawet dwóm dodatkowym pokojom.

Racjonalna mogłaby się także okazać zamiana posiadanego mieszkania na identyczne, ale tuż obok miejsca zatrudnienia. Pozwoliłoby to nie tylko z lżejszym sercem pozbyć się samochodu, ale także zaoszczędziłoby niemało czasu poświęconego na dojazdy. Czy jednak pozwoliłyby na to finanse? Przyjmując, że pierwotnie nabywca ma mieszkanie o powierzchni 50 m kw. na Ursynowie, Białołęce lub w Wesołej i chciałby je zamienić na identyczne, ale na znacznie bardziej prestiżowym Mokotowie musiałby dopłacić odpowiednio 30, 131 i 135 tys. zł. Zgodnie z poprzednimi obliczeniami rezygnując z samochodu i przeznaczając zaoszczędzone kwoty na obsługę kredytu można pożyczyć kwotę odpowiednio 79, 107 i 113 tys. zł. Na w ten sposób zaplanowaną zamianę zabrakłoby więc ponad 20 tys. zł w przypadku Wesołej i Białołęki. Na Ursynowie natomiast kwota potencjalnego kredytu wystarczyłaby z nawiązką rzędu blisko 50 tys. zł.

Polecamy serwis: Kredyty

Na posiadanie samochodu przez potencjalnego kredytobiorcę nieprzychylnym okiem spoglądają banki – wynika z badania, przeprowadzonego przez Home Broker. Dwuosobowa rodzina z dochodem 5 tys. zł netto mogłaby pożyczyć w złotych, na 30 lat, przeciętnie 435 tys. zł. Posiadanie jednego auta ograniczyłoby potencjalną wysokość zadłużenia nieznacznie, bo o 2 tys. zł. Gdyby jednak w rodzinie znajdował się kolekcjoner aut, przez co na utrzymaniu byłoby 6 samochodów, przeciętna wielkość zadłużenia wyniosłaby już niewiele ponad 380 tys. zł.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »