| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Czy single mogą liczyć na pieniądze w ramach programu „Rodzina na swoim”?

Czy single mogą liczyć na pieniądze w ramach programu „Rodzina na swoim”?

Projekt zmian programu „Rodzina na swoim” nie jest korzystny dla kupujących. Nie będzie można przebierać w ofertach, ponieważ do RnS będą kwalifikować się tylko najtańsze, nieliczne mieszkania. Cieszące się dużą popularnością lokale używane nie zostaną objęte dofinansowaniem, a największy problem ze znalezieniem jakiejkolwiek oferty, która kwalifikowałoby się do programu, będą mieć single.

Polecamy serwis: Lokaty

Największymi przegranymi będą osoby samotne, które miały zostać dołączone do programu. Obiecano im możliwość nabycia od dewelopera mieszkania o powierzchni do 50 m kw., przy czym dofinansowanie wypłacane byłoby do 30 m kw. powierzchni lokalu. Oznacza to, że w skrajnym przypadku mogłyby one liczyć nawet na ponad 85 tys. zł z publicznej kasy. Miałoby to miejsce, gdyby singiel kupił lokal o wartości 233,5 tys. zł, przy cenie na poziomie 7783,2 zł za m kw. Tak przed dzisiejszym posiedzeniem rządu miały wyglądać zmiany w „Rodzinie na Swoim”. Przez pierwszych 8 lat przykładowy singiel musiałby płacić miesięczne raty na poziomie 420 zł, a po tym okresie wzrosłyby one do 1350 zł miesięcznie.

Osoby, które chcą kupić mieszkanie na obecnych zasadach – na przykład na rynku wtórnym – mają czas do wejścia w życie ustawy. Realny wydaje się tu termin na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku. Do tego czasu trzeba podpisać umowę przedwstępną zakupu mieszkania. Dopiero po podpisaniu tej umowy można złożyć wniosek kredytowy, a właśnie data jego wpłynięcia będzie decydowała o tym, pod rządami jakiej ustawy zostanie udzielony kredyt. Warto też przypomnieć, że zgodnie z projektem nowelizacji ostatni kredyt z rządowym dofinansowaniem ma zostać przyznany 31 grudnia 2012 roku.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wioletta Małota

Konsultant Międzykulturowy i HR, Executive Mentor &Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »