| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Kto zapłaci najwięcej za ogrzewanie w zimie?

Kto zapłaci najwięcej za ogrzewanie w zimie?

Wydawać by się mogło, że ogrzanie mieszkania w bloku jest tańszą opcją, w porównaniu z kamienicą. Niekoniecznie. Opłaty za ogrzewanie w bloku z wielkiej płyty mogą być nawet dwukrotnie wyższe od kosztów, poniesionych w nowym budownictwie i o 27% droższe niż w kamienicy.

Za takie dysproporcje w opłatach można obarczyć winą zimę. Jej niespodziewany atak nie tylko paraliżuje komunikację, ale również podnosi skokowo rachunki za utrzymanie nieruchomości. Jednym z ich największych składników są koszty energii i ogrzewania. Zgodnie z danymi Eurostat w Polsce należności za nie wynoszą aż 55% kosztów utrzymania nieruchomości. Nasz kraj jest drugim z kolei, najdroższym krajem w Unii Europejskiej, pod względem udziału kosztów utrzymania nieruchomości w budżecie przeciętnej rodziny.

Przeciętny koszt utrzymania mieszkania w 15 największych miastach Polski nieznacznie przekracza 400 zł, niezależnie od technologii budowy nieruchomości – wskazują dane Home Broker. Wynik niby wyrównany, ale diabeł tkwi w szczegółach. Przeciętna powierzchnia mieszkania w budynku z wielkiej płyty wynosi 52 m kw., podczas gdy w kamienicy – 65 m kw., a w nowym budownictwie – kolejne dwa metry więcej. Przeliczając więc koszt utrzymania lokalu na jednostkę powierzchni, okaże się, że utrzymanie mieszkania w budynku z wielkiej płyty jest przeciętnie 27% droższe niż kamienicy lub lokalu, który został zbudowany w ciągu ostatnich 10 latach.

Dowiedz się także: Jak zmniejszyć koszt ogrzewania gazowego o 20%

Z czego wynikają tak rażące różnice w czynszach? Głównie z kosztów utrzymania i ogrzania nieruchomości. Nawet dwukrotnie więcej ciepła mogą bowiem wymagać niezmodernizowane budynki z wielkiej płyty, gdzie roczny koszt ogrzania przeciętnego metra kwadratowego lokalu sięga niekiedy blisko 50 zł. Koszt ten mógłby być o połowę niższy w budynku, wzniesionym w technologii wielkopłytowej, ale poddanemu gruntownej termomodernizacji. Inwestycja taka wymaga ocieplenia ścian warstwą minimum 12 cm styropianu, wymiany okien oraz ocieplenia dachu. Bowiem najwięcej ciepła tracą budynki przez okna, wentylację, dach i ściany. Jednostka powierzchni dobrze ocieplonego budynku z wielkiej płyty pochłania podobną ilość ciepła co nowoczesny blok.

W przypadku mieszkań w budynkach z wielkiej płyty Warszawiacy płacą miesięcznie 8,6zł za utrzymanie m kw. lokalu. Jest to przeciętnie o 0,7 zł więcej niż w innych 15 miastach. Różnice między kamienicami i współczesnymi budynkami są jeszcze większe i sięgają odpowiednio 1,5 i 1,1 zł, w przeliczeniu na metr. Jest to związanie głównie z kosztami robocizny, które w stolicy są relatywnie wyższe.

Z grona porównywanych miast najmniej za utrzymanie nieruchomości należy zapłacić w stolicy województwa małopolskiego. W przypadku mieszkań w budynkach z wielkiej płyty Krakusi płacą miesięcznie 7 zł za utrzymanie m kw. lokalu. To przeciętnie o 0,9 zł mniej niż w pozostałych 15 miastach. Podobnie jest w przypadku współczesnych budynków. Różnica w przypadku kamienic jest większa i wynosi 1,2 zł w przeliczeniu na m kw.

Polecamy serwis: Kredyty

Koszty ogrzewania oczywiście maleją wraz ze wzrostem średniej temperatury na zewnątrz. Zgodnie z danymi, wykorzystywanymi przy wydawaniu certyfikatów energetycznych, Polska podzielona została na pięć stref klimatycznych. W każdej z nich ilość ciepła, a więc i koszty ogrzewania, różnią się między sobą. W Warszawie, czyli w strefie III, koszty ogrzewania są znacznie niższe niż w północno-wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Odrobinę lepiej byłoby nad morzem, które łagodzi klimat, a zimą podnosi średnią temperaturę. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy zachodniej części kraju, gdzie średnioroczna temperatura jest najwyższa. Najgorzej mają oczywiście mieszkańcy gór i polskiego bieguna zimna – Suwalszczyzny, gdzie średnia temperatura jest o ponad 2 stopnie niższa niż w centralnej części kraju.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK