| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Oszczędzanie na emeryturę: jak uzbierać milion

Oszczędzanie na emeryturę: jak uzbierać milion

W obecnych czasach emerytura nie kojarzy się już z zasłużonym odpoczynkiem, lecz problemami finansowymi spowodowanymi niskimi świadczeniami. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest podjęcie decyzji o oszczędzaniu. Im wcześniej tym lepiej, jednak nawet 55-latek nie jest na straconej pozycji. Zobacz ile powinieneś odkładać pieniędzy w zależności od wieku, aby cieszyć się urokami „złotej jesieni” z milionem w portfelu.

Jeśli jeszcze nie podjąłeś decyzji by oszczędzać to nie przesuwaj jej już ani chwili dłużej. Zaczynając odkładanie w wieku 25 lat 150 zł miałbyś już nominalnie na koncie około 34 tys. zł. Tymczasem, by nadrobić stracony czas będziesz musiał wpłacić wyższą składkę (400 zł). Co prawda masz już doświadczenie zawodowe, a Twoje zarobki są wyższe niż wtedy gdy zaczynałeś prace. Jednakże również i Twoje wydatki są wyższe. Rata kredytu za mieszkanie czy edukacja dzieci obciąża comiesięczny budżet. Jednak warto pomyśleć również o swojej emeryturze, która może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich potrzeb jeśli nie zatroszczysz się o nią sam. 30-letni horyzont czasowy namawia, by odkładane środki w większości nadal lokować w aktywa oparte o rynki akcji, jednak ostateczną decyzję zawsze należy podjąć po dokonaniu oceny własnego profilu ryzyka.

Jesteś już w połowie kariery, nadal masz czas, by jeszcze zaplanować swoją emeryturę. Teraz by uzbierać milion powinieneś wpłacać 1200 zł co miesiąc. Jednak jeśli nie zaczniesz odkładać w tym momencie ani grosza nie masz co liczyć na dostatnie życie na starość. Pamiętaj, że za 20 lat wypłacana emerytura wyniesie około 40-60% Twojego ostatniego wynagrodzenia i to pod warunkiem, że pracujesz na etacie. Jeżeli prowadzisz własną działalność Twoja emerytura wypłacana z pierwszego i drugiego filaru wyniesie znacznie mniej, gdyż zwykle opłacasz takie składki emerytalne jak osoba zarabiającą na etacie ok. 1380 zł netto. Dlatego nie odwlekając decyzji ani chwili dłużej zacznij oszczędzać!

To ostatni dzwonek! Do emerytury pozostało około 10 lat, dlatego w obecnej sytuacji baczną uwagę należy zwrócić nie tylko na pomnażaniu, a przede wszystkim na ochronie wartości wpłacanych środków. Chcąc obecnie uzbierać milion należałoby dokonywać comiesięcznej wpłaty w wysokości 5000 zł. To bardzo dużo, jednak nie można się poddawać! Jeśli nie stać Cię na taką kwotę to także niższe comiesięczne oszczędności (choć nie przyniosą już miliona) wpłyną na polepszenie dobrobytu po zakończeniu kariery zawodowej.

Skończył się czas oszczędzania na złote lata. Jeżeli już wcześniej zadbałeś o dostatnią emeryturę to właśnie teraz dysponujesz pokładami wolnego czasu, by skoncentrować się na swoich pasjach. Masz czas i pieniądze by delektować się codziennym życiem. W końcu możesz poświęcić się realizacji swojego hobby bez troski o finanse. Niestety większość nie ma co liczyć na godną emeryturę. Z powodu niewystarczających środków, osoby które obecnie przeszły w stan spoczynku zawodowego często rezygnują nawet z wykupu lekarstw by starczyło na żywność i opłaty. Chcąc zbliżyć się standardem do niemieckiego emeryta, który oddaje się przyjemności podróżowania po światowych kurortach, należy wcześniej zadbać o odpowiedni kapitał, gdyż takiego standardu nie zapewni nam ustawowa emerytura.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK