| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Coraz chętniej wybieramy fundusze inwestycyjne zamiast lokat

Coraz chętniej wybieramy fundusze inwestycyjne zamiast lokat

Przy spadającym oprocentowaniu lokat bankowych, Polacy coraz częściej wybierają agresywne metody inwestowania – akcje i fundusze inwestycyjne. W ostatnim miesiącu kredytowym hitem była pożyczka na akcje PGE – wynika z najnowszych danych NBP, dotyczących stanu zadłużenia Polaków i ich oszczędności zdeponowanych w bankach.

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące należności i zobowiązań monetarnych instytucji finansowych na koniec października. To co rzuca się w oczy, to wyraźny wzrost kredytów na zakup papierów wartościowych. Ta pozycja wzrosła z nieco ponad 1 mld zł do prawie 5 mld zł. To oczywiście kredyty zaciągnięte na zakup akcji Polskiej Grupy Energetycznej. Zainteresowanie inwestorów tą emisją było ogromne i wielu z nich decydowało się na inwestycje wspierane kredytami. Co ciekawe, zapewne również z tego powodu spadło saldo środków zgromadzonych na ROR-ach. W październiku zmniejszyło się ono o 368 mln zł do 149,75 mld zł. Pieniądze zgromadzone na rachunkach i kontach oszczędnościowych też były mobilizowane na zakup akcji.

W przypadku pozostałych kredytów październik był spokojny. Banki zaostrzyły przecież politykę kredytową i teraz każdą złotówkę przed pożyczeniem oglądają dwa razy z każdej strony. To przekłada się na niższą wartość udzielonych kredytów i poziom zadłużenia. Saldo zadłużenia z tytułu kredytów w rachunku wzrosło zaledwie o 72 mln zł do poziomu 11,52 mld zł. Stabilizacja dotknęła również karty kredytowe. Tu z kolei stan zadłużenia wzrósł o 94 mln zł do 14,46 mld zł. Jeśli chodzi o kategorię pozostałe kredyty, czyli gotówkowe i samochodowe, to wzrost również nie był imponujący, bo wyniósł 852 mln zł, a saldo na koniec miesiąca 108,48 mld zł. Z kolei wartość kredytów na nieruchomości cały czas stabilnie rosła – w październiku o 3,2 mld zł do prawie 214 mld zł. Tym razem kurs franka szwajcarskiego nie miał niemal żadnego znaczenia, bo przez cały miesiąc oscylował wokół 2,80 zł. Wzrost zadłużenia z tytułu kredytów hipotecznych jest więc w całości efektem zwiększenia ich sprzedaży w bankach. Saldo kredytów złotowych wzrosło o 2 mld zł, a walutowych o 1,25 mld zł.

Zobacz też serwis: Kredyty

Kredyty i pożyczki udzielone osobom prywatnym
przez pozostałe monetarne instytucje finansowe (w mln zł)

Okres

W RACHUNKU BIEŻĄCYM

NA NIERUCHOMOŚCI

złotowe

walutowe

ogółem

złotowe

walutowe

ogółem

wrzesień

11 432,45

12,16

11 444,60

70 700,40

139 974,53

210 674,93

październik

11 503,92

12,90

11 516,82

72 701,28

141 221,20

213 922,48

zmiana m/m

0,63%

6,12%

0,63%

2,83%

0,89%

1,54%

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK