| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Uważaj na nietypowe opłaty w bankach

Uważaj na nietypowe opłaty w bankach

W Lukas Banku 20 zł złotych można zapłacić za ponowne otwarcie takiego samego konta, a 75 zł za jego zmianę. W BOŚ przez 9 miesięcy trzeba korzystać z konta, gdyż wcześniejsza rezygnacja kosztuje 50 zł. W Alior Banku można zapłacić 5 zł za dokonanie płatności kartą w sklepie. Zdarza się nawet, że banki naliczają prowizje od prowizji – wynika z raportu Expandera – Niezależnego Doradcy Finansowego.

Jeśli klient przychodzi do tego banku po 10 tys. zł i nie może lub nie chce z góry opłacić prowizji i ubezpieczenia, to faktycznie musi pożyczyć 11 500,33 zł. Kwotę kredytu podwyższa koszt ubezpieczenia (925,31 zł) i prowizja. Prowizja jest jednak naliczana nie od 10 tys. zł, a od łącznej kwoty kredytu, czyli powiększonej o ubezpieczenie i prowizję. Schemat kalkulacji całkowitej prowizji, zawiera poniższa tabela.

 

 

Co składa się na kwotę zadłużenia

Co składa się na prowizję - 5% zadłużenia rozkładanego na raty

Kwota kredytu

10 000 zł

500 zł

Ubezpieczenie

925,31 zł

46,27 zł

Prowizja

575,02 zł

28,75 zł – prowizja od prowizji

Suma

11 500,33 zł

575,02 zł

Nikogo nie dziwi fakt, że banki naliczają opłaty lub wysokie odsetki tym klientom, którzy spóźniają się ze spłatą rat kredytowych. W Invest Banku można jednak spotkać się z wysoką opłatą za niedostarczenie na czas obiecanych dokumentów. Aż 10 zł można zapłacić za każdy dzień spóźnienia w dostarczeniu dokumentu potwierdzającego rezygnację z karty w innym banku. Taki dokument jest wymagany, w przypadku przeniesienia karty do np. Invest Banku. Bank wydając nową kartę przyznaje klientowi taki sam limit, jak dla poprzedniej karty i stosuje uproszczoną i przyspieszoną procedurę badania zdolności kredytowej. Warunkiem skorzystania z tych udogodnień jest jednak rezygnacja ze starej karty.

Z opłatą trzeba się liczyć także dokonując różnego rodzaju zmian w zawartych z bankami umowach. Dla przykładu klient może poprosić bank o zmianę daty płatności raty, gdyż np. zmienił się termin wypłaty wynagrodzenia. W tej sytuacji Invest Bank wyrazi zgodę, ale naliczy opłatę w wysokości aż 150 zł. Jeszcze więcej kosztuje w tym banku przystąpienie dodatkowej osoby do kredytu mieszkaniowego – 400 zł. W Millennium kosztuje to 500 zł.
3 zł za przelew z wyprzedzeniem

Zlecenie przelewu w placówce lub przez infolinię zazwyczaj kosztuje kilka złotych. Mniej lub w ogóle się nie płaci za przelewy zlecone przez Internet. Poza tym opłata może też być uzależniona od tego czy przelew jest wysyłany na rachunek w tym samym, czy w innym banku. W BOŚ koszt przelewu zależy jednak od jeszcze innego czynnika, który nie występuje w innych bankach. O 3 zł więcej trzeba zapłaci za przelew, który ma być wykonany np. za kilka dni.

Warto także dokładnie sprawdzać wysokość opłat udając się do obcego banku. Zdarza się, że osoba niebędąca klientem banku zleca wykonanie dyspozycji przelewu środków do innego banku. Standardowo oplata za taki przelew wynosi ok. 5 zł. Jednak w Millennium za taką operację trzeba zapłacić aż 30 zł. Część banków nalicza w takim przypadku stawkę prowentową. Dla przykładu w Invest Banku jest to 1%, ale nie mniej niż 10 zł. Jeśli wiec przelewana kwota będzie wysoka, np. 10 tys. zł to prowizja może wynieść nawet 100 zł. Poza tym należy pamiętać, że nie każdy bank zrealizuje taką dyspozycję. Nie jest to możliwe np. w Multibanku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK