| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Ile czasu zajmują bankowe formalności

Ile czasu zajmują bankowe formalności

Łącznie ok. 53 minut – tyle czasu potrzeba na wypełnienie wniosków o kredyt hipoteczny, pożyczkę gotówkową, umowę ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym oraz lokatę – obliczył Expander. Na wypłatę środków z pożyczki trzeba jednak poczekać czasem nawet kilka dni.

We wniosku oprócz danych osobowych i adresu trzeba określić wysokość składki i częstotliwość jej opłacania. Kolejne pytania dotyczą stanu zdrowia ubezpieczonego. W dalszej kolejności klient określa alokację składek (jaka część wpłacanej kwoty ma trafiać do jakiego funduszu), wskazuje uposażonych (potrzebne są dane osobowe tych osób), a następnie składa oświadczenie dotyczące m.in. przekazywania danych osobowych, otrzymania ogólnych warunków ubezpieczenia czy konsekwencji odstąpienia od umowy.

Przed wyplenieniem wniosku dotyczącego produktu oszczędnościowego doradca musi zbadać profil ryzyka klienta, który jest podstawą do wskazania najlepiej dopasowanego produktu. Wypełnienie ankiety, na podstawie której doradca profil ryzyka zajęło naszemu klientowi 7 minut. W ramach unikalnej ankiety opracowanej przez licencjonowanego doradcę inwestycyjnego Rafała Lerskiego Expander pyta m.in. o horyzont inwestycyjny, wiek, czas pozostały do emerytury, doświadczenie w inwestowaniu czy gotowość do poniesienia straty z inwestycji.

Obok samego czasu potrzebnego na wypełnienie wniosków – co jak pokazuje nasze badanie nie jest zajęciem bardzo czasochłonnym – z okazji zmiany czasu na zimowy Expander sprawdził też, jak szybko banki są w stanie wydać decyzję dotycząca przyznania pożyczki gotówkowej, a także, jak długo klient musi czekać na wypłatę kredytu. Zwróciliśmy się do banków aby same określiły te terminy. Założyliśmy, że klient złożył kompletny wniosek kredytowy.

Badanie przeprowadziliśmy dla dwóch przypadków:

  •  PRZYPADEK I: o kredyt wnioskuje osoba będąca długoletnim klientem banku, która przeszłości spłacała terminowo kredyty w tym banku
  • PRZYPADEK II. O kredyt wnioskuje osoba niebędąca klientem banku, która w przeszłości terminowo spłaciła pożyczkę gotówkową w innym banku (informacja jest w BIK)

Bankiem, który zadeklarował najszybsze wydanie decyzji kredytowej jest BZ WBK, który w 90% przypadków potrzebuje tylko 10 minut od momentu złożenia kompletnego wniosku. Niewiele wolniejszy jest BGŻ, który potrzebuje 13 minut. Eurobank deklaruje, że wyda decyzję w 15 minut, podobnie, jak ING Bank. Przynajmniej 15 minut potrzebuje Fortis, ale zaznacza, że może potrzebować aż dwóch dni (zależnie od produktu). mBank i Millennium podają, że podejmują decyzje w czasie kilku-kilkunastu minut. Tymczasem w Volkswagen Banku na decyzję trzeba czekać do dwóch dni, podobnie, jak w BOŚ. W Kredyt Banku, w którym standardowy czas to 30 minut, najszybciej udało się udzielić kredytu (włącznie z przelewem środków na rachunek klienta) w 7 minut i 53 sekundy!

Nawet kilka dni trzeba natomiast poczekać czasem na udostępnienie środków z tytułu pożyczki. To, ile bank będzie na to potrzebował czasu zależy od formy wypłaty – gotówka czy przelew. Eurobank deklaruje, że wypłaci środki natychmiast po podjęciu decyzji kredytowej. W Fortis Banku klient może czekać na przelew maksymalnie do 6 dni. Tabela z zestawieniem danych z poszczególnych banków w załączniku.

Zobacz też serwisy: Kredyty, Lokaty

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK