| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Finansowe korzyści z małżeństwa

Finansowe korzyści z małżeństwa

Ludzie – w tym krewni i przyjaciele – szukają w czasach kryzysu oszczędności, więc raczej nie można liczyć na drogie prezenty ślubne. Ale zawarcie związku małżeńskiego może przynieść pewne korzyści podatkowe plus wsparcie skarbu państwa przy kredycie na mieszkanie. W skrajnych przypadkach ich wartość wyniesie 25 tys. zł rocznie.

Wydawać się to może błahostką, ale w sytuacji, gdy banki coraz bardziej ograniczają dostęp do kredytów i stawiają coraz wyższe wymogi dochodowe kredytobiorcom, zawarcie związku małżeńskiego może ułatwić dostęp do kredytów bankowych.

Zobacz też serwis: Kredyty

Nowe możliwości stwarza też wspólne rozliczenie małżonków z fiskusem. Największe korzyści podatkowe może osiągnąć osoba biorąca ślub z osobą niepracującą. Zyskuje w ten sposób drugą kwotę wolną od podatku, która wynosi w tym roku 3091 zł na osobę. Zatem w przypadku małżeństwa kwota ta rośnie do 6182 zł. Również wejście na wyższy próg podatkowy liczy się podwójnie. Dziś podatek według drugiej i najwyższej skali podatkowej (32 proc.) płacą osoby osiągające rocznie ponad 85 528 zł dochodu brutto. Po pomnożeniu tej kwoty okazuje się, że małżeństwa zarabiające powyżej 171 056 zł rocznie zapłacą podatek według wyższej skali.

Zatem ktoś, kto do tej pory zarabiał np. 150 tys. zł rocznie (12,5 tys. zł miesięcznie), płacił rocznie 35 473 zł podatku dochodowego. Po zawarciu małżeństwa z niepracującą osobą zapłacony podatek spada do 25 887 PLN (o 9 586 zł). (Faktycznie zaliczka na podatek dochodowy może być płacona bez zmian, a odzyskanie nadpłaconego podatku trzeba starać się w zeznaniu rocznym. W dodatku ze wspólnego rozliczenia można skorzystać jeśli małżeństwo trwa pełny rok podatkowy). Oczywiście to tylko przykład, a korzyści podatkowe mogą osiągać różne wartości. Dotyczą jednak tylko tej sytuacji, w której jedno z małżonków zarabia więcej niż 85 528 zł rocznie, a drugie mniej od tego progu.

Zobacz też serwis: Podatki

Jeśli dodamy do tego korzyści z dopłaty do kredytu (opisany przykład zakupu domu w Poznaniu), może się okazać, że w skrajnej sytuacji (dochody powyżej 170 tys. zł uzyskiwane przez jednego małżonka przy drugim niepracującym) korzyść z zawarcia związku małżeńskiego sięga 25 tys. zł rocznie. Ale to i tak najmniejsza z zalet małżeństwa…

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Portal Procesowy

Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK