| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Kredyt konsolidacyjny pomoże domowym finansom

Kredyt konsolidacyjny pomoże domowym finansom

Celem kredytu konsolidacyjnego jest zmniejszenie miesięcznych obciążeń kredytowych, co powinno pomóc rodzinnym finansom. Od strony technicznej konsolidacja polega na zamianie kilku spłacanych jednocześnie kredytów w jeden. Skonsolidować można kredyty hipoteczne, gotówkowe, zadłużenie na karcie kredytowej, kredyt samochodowy, a nawet limit kredytowy w rachunku osobistym.

Przekształcenie wszystkich zobowiązań w kredyt konsolidacyjny po pierwsze obniży wysokość płaconych rat. Dzieje się tak nie tylko z powodu niższego oprocentowania, ale również dzięki możliwości rozłożenia spłaty nawet na 30 lat. Tymczasem kredyty gotówkowe i samochodowe z reguły można zaciągać maksymalnie na 8 lat. Trzeba jednak pamiętać, że im dłużej spłacamy kredyt i w ten sposób zwiększamy płynność domowego budżetu, oddajemy bankom więcej odsetek – całkowity koszt kredytu rośnie. Możliwość wydłużenia okresu kredytowania dotyczy jednak tylko hipotecznych kredytów konsolidacyjnych, a więc udzielanych pod zastaw hipoteki. Żeby skorzystać z takiego kredytu, konieczne jest, aby jednym z łączonych kredytów był kredyt hipoteczny.

Kredyty konsolidacyjne udzielane są również w walutach obcych, dzięki czemu dodatkowo można zaoszczędzić, ponieważ kredyty walutowe nadal są niżej oprocentowane niż złotowe. Wiąże się z tym jednak ryzyko kursowe. Wzrost kursu waluty, w którym denominowany jest kredyt, oznacza automatyczny wzrost raty kredytowej. Wybór kredytu walutowego trzeba więc dobrze przemyśleć i być przygotowanym na zagrożenia z nim z wiązane.

Warunkiem skorzystania z hipotecznego kredytu konsolidacyjnego jest posiadanie nieruchomości, która stanowić będzie zabezpieczenie kredytu. Mogą go zaciągnąć osoby, które spłacają już kredyt hipoteczny, a więc na nieruchomości ciąży hipoteka. Wówczas kredyt konsolidacyjny będzie jednocześnie kredytem refinansowym (refinansowanie to przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku na lepszych warunkach).

Banki oferują również kredyty służące do połączenia tylko kredytów konsumpcyjnych, a więc bez udziału hipoteki. W tym jednak przypadku oprocentowanie kredytu jest porównywalne z odsetkami , jakie zapłacimy za standardowy kredyt gotówkowy. Maksymalny okres kredytowania też jest podobny. Główną zaletą tego typu produktów wydaje się więc uporządkowanie budżetu. Przy okazji można też zaciągnąć dodatkową kwotę kredytu na dowolny, ponad sumę konsolidowanych zobowiązań.

Zobacz też serwis: Kredyty

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK