REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poradzić sobie z długiem na karcie kredytowej

Sławomir Łuniewski
Sławomir Łuniewski
Dług kredytowy na karcie.
Dług kredytowy na karcie.

REKLAMA

REKLAMA

Karta kredytowa może być bardzo pomocnym narzędziem w zarządzaniu budżetem rodzinnym. Daje nam ona możliwość odroczonej płatności za dokonane zakupy podczas okresu bezodsetkowego. Jednak używać jej powinniśmy bardzo rozważnie.

Możliwość odroczonej płatności za usługi i zakupy dokonane kartą kredytową podczas okresu bezodsetkowego (tzw. grace period) w wielu przypadkach może uchronić domową skarbonkę przed dodatkowymi kosztami. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku napiętych finansów rodzinnych, gdy odroczenie płatności za zakupy lub usługi umożliwi nam opłacenie innych rachunków, których nie spłacenie wiązałoby się z opłatą karną lub wysokimi odsetkami.

REKLAMA

REKLAMA

Używanie karty kredytowej jednak wymaga dużej dyscypliny. Bardzo często świadomość, że płacimy wirtualnymi pieniędzmi powoduje, że lekkomyślnie posługując się kartą kredytową popadamy w zadłużenie, które później trudno jest spłacić na koniec okresu rozliczeniowego.

Bank obsługujący kartę oczywiście nie będzie wymagał spłaty całego zadłużenia, zaproponuje nam spłatę jedynie kwoty minimalnej, czyli w zależności od regulaminu ok. 5-10%. Od nie spłaconego zadłużenia jednak zapłacimy bardzo wysokie odsetki. Najczęściej oprocentowanie długu na karcie kredytowej jest zbliżone do maksymalnego oprocentowania kredytu dopuszczalnego przez ustawę antylichwiarską. Według ustawy, maksymalna wysokość odsetek kredytu w stosunku rocznym nie może przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP.

Zobacz: Aktualne stopy procentowe

Spłacając jedynie kwotę minimalną, znajdujemy się o krok od spirali zadłużenia, którą trudno jest później opuścić – w następnym miesiącu nie łatwo będzie znaleźć środki na pokrycie bieżących wydatków, zadłużenia na karcie i wysokich odsetek. Jeśli w kolejnych miesiącach skorzystamy z propozycji banku i spłacać będziemy jedynie kwotę minimalną, używając cały czas karty, oznacza to, że znaleźliśmy się w spirali kredytowej, z której trudno będzie się wydostać. W sytuacji, gdy z miesiąca na miesiąc wzrasta zadłużenie na rachunku karty, powinniśmy szybko zabrać się za ratowanie domowego budżetu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też serwis: Karty kredytowe

Sposobów na usbilizowenie domowych finansów jest kilka:

Systematyczne spłacanie

Metoda ta oparta jest na dużej wewnętrznej dyscyplinie finansowej. Powinniśmy wyznaczyś sobie stałą, możliwie dużą kwotę pieniędzy, jaką co miesiąc możemy poświęcić na spłatę karcianego długu. Najlepiej, gdy suma ta znacznie przekracza kwotę minimalną, wymaganą przez bank. W czasie stosowania tej metody, najlepiej całkowicie powstrzymać się z dalszego korzystania z karty kredytowej.

Rozłożenie długu na raty

Zawsze warto sprawdzić, jakie rozwiązanie naszego problemu zaproponują nam pracownicy banku. Wiele banków proponuje rozłożenie zadłużenia rachunku karty kredytowej na równe raty.

Kredyty konsolidacyjny

Wiele banków posiada w swojej ofercie kredyty konsolidacyjne. Konsolidowanie polega na zastąpieniu nawet kilku drogich kredytów jednym, tańszym. Bank przejmujący nasze zadłużenie zazwyczaj zaproponuje niższe odsetki, odsetki na karcie kredytowej należą do najwyższych na rynku.

Zamiana na inną kartę

Duża konkurencja na rynku kart kredytowych powoduje, że niektóre banki, chcąc zwiększyć liczbę klientów proponują karty kredytowe, które mogą przejąć zadłużenie z naszej starej karty kredytowej. W nowym banku oferowane jest zazwyczaj promocyjne dużo niższe oprocentowanie kredytu. Tego typu promocję stosuje dla swoich kart np. Bank Millennium. Oprocentowanie kredytu służącego do spłaty zadłużenia karty w innym banku to 9,9%.

Zamieniając kartę kredytową na tańszą, zawsze powinniśmy jednak pamiętać o dyscyplinie finansowej, beztrosko używając nowej karty wrócimy do starych kłopotów.

Oferta kart kredytowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA