REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które banki oferują dostęp do konta przez telefon?

Magdalena Piórkowska
Arkadiusz Rojek, Home Broker
Coraz więcej banków zabiega o klienta, wprowadzając aplikacje na smartfony. Fot. Fotolia
Coraz więcej banków zabiega o klienta, wprowadzając aplikacje na smartfony. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Konkurencja między bankami jest duża, toteż instytucje finansowe wprowadzają nietypowe udogodnienia dla swoich klientów. W pięciu bankach dostępne są aplikacje na smartfony. Inne rozwiązania, które może zaproponować bank, to płatność za rachunek przy pomocy aparatu fotograficznego lub przelew bez konieczności wpisywania numeru konta.

Pierwsze rachunki bankowe z dostępem przez Internet pojawiły się w Polsce w 2001 roku, a już pięć lat później były na tyle powszechne, że większość banków przestała za ich prowadzenie naliczać opłaty. Po 10 latach funkcjonowania rachunków internetowych trudno już takie rozwiązanie nazwać innowacją. Dziś postęp technologiczny w ofercie banków widoczny jest przede wszystkim w rozwiązaniach, skracających do minimum czas potrzebny do przeprowadzenia operacji bankowych.

REKLAMA

Trudno w to uwierzyć, ale wykonanie przelewu może zająć tylko kilka sekund, przy uwzględnieniu wszystkich czynności, jakie trzeba wykonać. Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom, które przeniosły bankowość do telefonu komórkowego.

Bankowość przez telefon

Dostęp do usług bankowych przez telefon jako pierwszy uruchomił w 2005 roku Raiffeisen Bank. Oferowana wówczas przez ten bank aplikacja na telefon pozwalała na wykonywanie podstawowych operacji w rachunku bankowym.

REKLAMA

Dzisiaj, w dobie szybkiego internetu mobilnego, możemy korzystać z bankowości internetowej przez telefon komórkowy,  po prostu wchodząc na stronę banku i logując się do swojego konta. To najprostsze rozwiązanie, ale niestety nie jest ono wygodne, bo wszystko, co normalnie widać na ekranie monitora, musi zmieścić się na małym wyświetlaczu. Poza tym niektóre przeglądarki w telefonach mogą po prostu nie współpracować ze stronami internetowymi banków.

Coraz więcej banków proponuje mobilne wersje dostępu do konta bankowego, dostosowane do małych wyświetlaczy. Takie rozwiązania mają w swojej ofercie: BPH, mBank, Citi Handlowy, PKO BP (i jego  internetowe ramię – Inteligo), a także ING Bank Śląski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Jaki wpływ na zdolność kredytową ma koszt utrzymania?

Aplikacja bankowa w telefonie

Bardziej zaawansowanym narzędziem, umożliwiającym mobilny dostęp do konta bankowego, są specjalne programy, które instaluje się na tzw. smartfonach. Takie aplikacje jeszcze bardziej ułatwiają korzystanie z konta przez telefon – dostęp do rachunku uzyskujemy już po jednym kliknięciu w ekran i podaniu hasła, bez konieczności uruchamiania przeglądarki internetowej w telefonie.

Aplikacje na smartfony oferuje swoim klientom pięć banków – BZ WBK, Citi Handlowy, Bank Millennium, Raiffeisen Bank i mBank. Za udostępnienie aplikacji banki nie pobierają prowizji.

REKLAMA

W przypadku trzech pierwszych instytucji z bankowości mobilnej mogą korzystać zarówno właściciele telefonów, działających pod kontrolą systemu Android, jak i użytkownicy iPhone’ów czy iPad’ów. Rozwiązanie wprowadzone przez Raiffeisen działa na większości telefonów, a aplikację mBanku zainstalujemy wyłącznie na iPhone’ach i iPadach.

Dodatkowo, już nie tylko dla klientów banku, BZ WBK przygotował aplikację, która pozwala na przeglądanie przez telefon najświeższych informacji produktowych i rynkowych, takich jak notowania giełdowe, funduszy czy bieżące kursy walut.

Przelew bez podawania numeru rachunku

Obok coraz bardziej zaawansowanych narzędzi, umożliwiających dostęp do konta, banki stale pracują też nad usprawnianiem poszczególnych funkcji, z których korzystają klienci internetowej bankowości. Przykładem może być stałe upraszczanie działań, związanych z wykonywaniem przelewów.

Już od kilku lat możliwe jest dokonywanie natychmiastowych przelewów na konto, np. sklepu internetowego, dzięki usługom Pay by Link, uruchamianym przez kolejne banki (np. mTransfer, MultiTransfer czy przelew24).

Dziś jednymi z bardziej nowoczesnych  rozwiązań są usługi EmailMoney i SMSMoney, oferowane przez bank Inteligo. Pozwalają one wysłać przelew wewnętrzny nawet, gdy znamy tylko adres mailowy lub numer telefonu odbiorcy.

Citi Handlowy możliwość dokonania przelewu bez posiadania numeru odbiorcy połączył z mobilną aplikacją na telefon, a także podejściem „społecznościowym”. Kwoty do 50 zł możemy przelać każdemu, pod warunkiem, że również korzysta on z usług Citi. Założenie jest proste, wpisujemy login odbiorcy przelewu, po czym obie strony (nadawca i odbiorca) muszą potwierdzić dokonanie transakcji w swoim telefonie.

Polecamy serwis: Inwestycje

Płatność przy pomocy aparatu fotograficznego w telefonie

Drugą nowością, przygotowaną przez Citi Handlowy, jest FotoKasa, czyli możliwość zapłacenia rachunku z wykorzystaniem aparatu fotograficznego, zamontowanego w telefonie. W ten sposób już dzisiaj można opłacać rachunki za telewizję, internet i telefon w UPC. Ale bank zapowiada, że niedługo lista partnerów programu zostanie rozszerzona.

Aplikacja zainstalowana w telefonie fotografuje specjalny kod, zamieszczony na fakturze, następnie odczytuje zawarte w nim dane – numer konta odbiorcy, kwotę oraz tytuł przelewu. Dzięki temu, jedynym zadaniem klienta jest  kliknięcie potwierdzenia wykonania danej transakcji.

Innowacje wprowadzane przez banki

Poza rozwiązaniami mobilnymi, banki wprowadziły też na rynek inne innowacyjne rozwiązania. Dotyczą one m.in. sposobu, w jaki klient może skontaktować się z bankiem. W BNP Paribas istnieje możliwości kontaktu przez Skype’a. mBank i Multibank organizują czaty ze swoimi doradcami.

Idea Bank, obsługujący drobnych przedsiębiorców, wprowadził unikalne narzędzie, służące do zarządzania finansami firmy. Konto bankowe połączone jest z profesjonalną obsługą księgową. Logując się do banku, przedsiębiorca widzi od razu, co dzieje się z finansami jego firmy – jakie faktury ma do zapłacenia, a jakie powinni już opłacić jego kontrahenci. W każdej chwili może sporządzić zestawienie kosztów i przychodów czy ocenić swoje cashflow. Ma też gotowe przelewy do urzędu skarbowego czy ZUS, które musi tylko zatwierdzić.

Nowe technologie są również wykorzystywane w celu podnoszenia bezpieczeństwa transakcji. Eurobank i Kredyt Banki przekazują klientom elektroniczne tokeny w formie oprogramowania na telefon komórkowy, które są dodatkowym ogniwem kontrolnym przy dokonywaniu przelewów.

Dowodem postępu w bankowości może być też wąska specjalizacja banków. W BGŻ Optima i Sklepie Lokat Banku Pocztowego nie założymy konta osobistego, nie wyrobimy karty debetowej, ani nie weźmiemy kredytu. Serwisy te przeznaczone są wyłącznie dla osób, które szukają produktów oszczędnościowych lub inwestycyjnych. Nowy serwis, który ma wykorzystywać społeczności internetowe (Facebook czy Twitter) szykuje Alior Bank.

Ciekawostką pozostaje również karta debetowo-kredytowa, oferowana przez Inteligo. Karta funkcjonuje jak standardowa karta kredytowa w przypadku dokonywania transakcji bezgotówkowych, natomiast gdy wypłacimy za jej pomocą pieniądze z bankomatu, zadziała jak karta debetowa – środki zostaną pobrane z konta osobistego w banku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA