| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Jak bank zareaguje na niespłacany kredyt?

Jak bank zareaguje na niespłacany kredyt?

Pożyczanie pieniędzy od banku nieodłącznie wiąże się z koniecznością ich zwrotu wraz z należnymi odsetkami. Udzielając kredytu bądź pożyczki, banki mają obowiązek informować klientów o szacowanych kosztach takiej transakcji. Zdarza się jednak, że koszt uzyskania kapitału może znacznie przekroczyć pierwotne kalkulacje banków.

Jeśli problemy finansowe są przejściowe, to istnieje szansa umówienia się z bankiem na rozłożenie zadłużenia w czasie, tak aby zastopować narastanie długu. Natomiast jeśli kredytobiorca permanentnie traci zdolność finansową i nie jest w stanie regulować ani bieżącego, ani przeterminowanego zadłużenia, niestety trzeba liczyć się z zastosowaniem zapisów umowy, dotyczących tzw. bankowej egzekucji.

Zawierając umowę kredytową, kredytobiorca podpisuje jednocześnie zobowiązanie do dobrowolnego poddania się egzekucji.

Egzekucja polega na zaspokojeniu roszczeń banku wprost z majątku kredytobiorcy, bez konieczności  zdobywania sądowego tytuły wykonalności tytułu egzekucyjnego. Bankowy tytuł egzekucyjny może opiewać na kwotę nawet dwukrotnie przewyższającą kwotę uzyskanego kredytu. Wynika to oczywiście z prawa banku do naliczenia zaległych odsetek, kar oraz kosztów egzekucji i obciążenia nimi kredytobiorcę. 

Swoich roszczeń bank może dochodzić samodzielnie lub też sprzedając dług firmom windykacyjnym. Niezależnie od tego, która forma zostanie zastosowana, bankowa egzekucja należy do najbardziej efektywnych i najmniej przyjemnych. Szczególnie wtedy, kiedy przy kredycie hipotecznym w grę wchodzi windykacja hipoteki, czyli przymusowa sprzedaż, związana z eksmisją.

Pewnym pocieszeniem dla potencjalnego, problematycznego kredytobiorcy okazuje się to, że wbrew powszechnej opinii nie jest w interesie banku, aby stosować zapisy, dotyczące egzekucji. Instytucje finansowe, udzielające kredytów, nastawiają się na długoterminowe zyski i harmonijną współpracę z lojalnymi klientami, a to daje szanse na polubowne rozwiązywanie problemów. Oczywiście należy odpowiednio szybko skontaktować się z bankiem i po prostu wypracować kompromis.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK