| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Jak bank zareaguje na niespłacany kredyt?

Jak bank zareaguje na niespłacany kredyt?

Pożyczanie pieniędzy od banku nieodłącznie wiąże się z koniecznością ich zwrotu wraz z należnymi odsetkami. Udzielając kredytu bądź pożyczki, banki mają obowiązek informować klientów o szacowanych kosztach takiej transakcji. Zdarza się jednak, że koszt uzyskania kapitału może znacznie przekroczyć pierwotne kalkulacje banków.

Jeśli problemy finansowe są przejściowe, to istnieje szansa umówienia się z bankiem na rozłożenie zadłużenia w czasie, tak aby zastopować narastanie długu. Natomiast jeśli kredytobiorca permanentnie traci zdolność finansową i nie jest w stanie regulować ani bieżącego, ani przeterminowanego zadłużenia, niestety trzeba liczyć się z zastosowaniem zapisów umowy, dotyczących tzw. bankowej egzekucji.

Zawierając umowę kredytową, kredytobiorca podpisuje jednocześnie zobowiązanie do dobrowolnego poddania się egzekucji.

Egzekucja polega na zaspokojeniu roszczeń banku wprost z majątku kredytobiorcy, bez konieczności  zdobywania sądowego tytuły wykonalności tytułu egzekucyjnego. Bankowy tytuł egzekucyjny może opiewać na kwotę nawet dwukrotnie przewyższającą kwotę uzyskanego kredytu. Wynika to oczywiście z prawa banku do naliczenia zaległych odsetek, kar oraz kosztów egzekucji i obciążenia nimi kredytobiorcę. 

Swoich roszczeń bank może dochodzić samodzielnie lub też sprzedając dług firmom windykacyjnym. Niezależnie od tego, która forma zostanie zastosowana, bankowa egzekucja należy do najbardziej efektywnych i najmniej przyjemnych. Szczególnie wtedy, kiedy przy kredycie hipotecznym w grę wchodzi windykacja hipoteki, czyli przymusowa sprzedaż, związana z eksmisją.

Pewnym pocieszeniem dla potencjalnego, problematycznego kredytobiorcy okazuje się to, że wbrew powszechnej opinii nie jest w interesie banku, aby stosować zapisy, dotyczące egzekucji. Instytucje finansowe, udzielające kredytów, nastawiają się na długoterminowe zyski i harmonijną współpracę z lojalnymi klientami, a to daje szanse na polubowne rozwiązywanie problemów. Oczywiście należy odpowiednio szybko skontaktować się z bankiem i po prostu wypracować kompromis.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK