| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Pożyczka dla firm i inne sposoby na sfinansowanie własnej działalności

Pożyczka dla firm i inne sposoby na sfinansowanie własnej działalności

Chcesz założyć firmę, ale nie wiesz, jak pozyskać środki na ten cel? Jeszcze niedawno banki były nieprzychylne młodym firmom. Instytucje finansowe zmieniły jednak swoje podejście, dzięki czemu własna firma przestaje być problemem.

FM Bank podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym dzięki, czemu może udzielać kredytów mikro firmom, będących na starcie – kredytobiorca nie musi przedstawiać żadnych zabezpieczeń.

Przedstawia się to następująco: kredyt przeznaczono dla firm, rozpoczynających działalność na rynku (od 0 do 12 miesięcy), ubezpieczenie jest dobrowolne, finansowanie zostanie przyznane maksymalnie na 24 miesiące, a dostać je możemy aż do 30 tys. złotych (dla franczyzobiorców jest to kwota do 25 tys. euro).

Warunki uzyskania kredytu są proste:

  • przedstawienie uproszczonego biznesplanu (szacowany przychód, krótki opis działalności, czy posiada własne środki);
  • prognozowane średniomiesięczne przychody (wynikające z biznesplanu);
  • produkt jest dostępny dla klientów, którzy nie korzystają z innych produktów kredytowych FM Banku.

Warto zwrócić uwagę, że z tego samego funduszu korzysta również Bank Pekao SA. Jednak angażuje się on w kredyty inwestycyjne na większą skalę.

Kredyt na rozpoczęcie działalności oferuje również Idea Bank – czyni to na podobnych zasadach co FM Bank, przy czym umożliwia pożyczenie nawet 200 tys. złotych, aż na 20 lat. Warto jednak pamiętać, że jest to kredyt hipoteczny.

Wniosek o limit kredytowy

Znacznie popularniejszym rozwiązaniem, oferowanym przez banki, jest bieżąca linia kredytowa. Tutaj można już częściej spotkać się z propozycją nawet natychmiastowej oferty linii kredytowej dla początkującego przedsiębiorcy.

W mBanku o limit kredytowy możemy wnioskować podczas składania wniosku o rachunek – limit do 10 tys. zł może być przyznany bez konieczności przedkładania jakichkolwiek dokumentów, nawet jeśli dopiero rozpoczynamy działalność. O większe kwoty możemy się ubiegać wraz z dłuższą aktywnością naszego konta w mBanku. Identyczne warunki otrzymamy także w MultiBanku.

Niestety wciąż wiele banków oferuje limit kredytowy na bieżącą działalność dopiero po kilku miesiącach prowadzenia firmy i posiadania rachunku biznesowego.

Inkubator przedsiębiorczości

Masz pomysł, ale brakuje Ci środków na działalność albo rozeznania w administracyjnych wymogach? Idea Bank prowadzi program „Inkubator przedsiębiorczości” – trzeba jednak dysponować 70% kwoty kapitału założycielskiego.

Idea Bank oferuje preferencyjny kredyt do 150 tys. złotych, do spłaty nawet w ciągu 5 lat oraz pokrycie kosztów założenia spółki i związanej z tym dokumentacji. Dodatkowo osoby, które zakwalifikują się do programu, wezmą udział w miesięcznym szkoleniu z różnych dziedzin, które może być bardzo pomocne. Chętni mają czas na zgłoszenie się do programu do 6 listopada 2011.

Nie warto się poddawać

Oferta, skierowana do młodych przedsiębiorców, jest bardzo ostrożna. Mimo to młodzi i ambitni, którzy mają pomysł na swój własny biznes, przy wykazaniu odrobiny zapału z pewnością znajdą dla siebie korzystną ofertę. Istnieje bowiem kilka banków, które oferują całkowicie darmowe rachunki albo korzystne kredyty bez takich ograniczeń, jak konieczność prowadzenia konta firmy w innym banku, przynajmniej przez 6 miesięcy.

Eksperci TotalMoney.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK