| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Duże koszty kredytu hipotecznego mogą kryć się w ubezpieczeniu. Dlatego przed podpisaniem umowy kredytowej warto zrobić dokładną kalkulację kosztów. Na jaką wysokość wydatki, związane z ubezpieczeniem, szacuje doradca finansowy?

Należy jednak zaznaczyć, ze nie wszystkie banki naliczają takie ubezpieczenie. Jego brak mogą rekompensować sobie jednak wyższą marżą kredytów z niskim wkładem. Tak dzieje się np. w ING Banku Śląskim.

Polecamy serwis: Kredyty

Ubezpieczenie pomostowe chroni bank w czasie, gdy nie została jeszcze ustanowiona hipoteka na nieruchomości. Kredyt nie jest wtedy zabezpieczony nieruchomością, a więc istnieje podwyższone ryzyko ewentualnych problemów z odzyskaniem pożyczonych pieniędzy. Najwięcej zapłacimy za takie ubezpieczenie, jeśli kupujemy mieszkanie w budowie. Do czasu odebrania go i ustanowienia hipoteki może minąć nawet trzy lata. W całym tym okresie będziemy więc ponosić dodatkowe koszty. Składki za tego rodzaju ubezpieczenia są zwykle naliczane poprzez podwyższenie oprocentowania kredytu o 1 pp. W ciąg roku zapłacimy więc w formie składek ok. 3000 zł.

Banki oferują kredytobiorcom również wiele innych ubezpieczeń, np. na życie, od utraty pracy, następstw nieszczęśliwych wypadków. Zwykle nie są one obowiązkowe. Ubezpieczenie na życie może jednak być wymagane w przypadku kredytów, których spłata zostanie zakończona już po ukończeniu np. 70 roku życia kredytobiorcy. Może się też zdarzyć, że brak ubezpieczenia spowoduje, że bank naliczy wyższą prowizję lub zastosuje wyższą marżę. W praktyce nietrudno jest więc znaleźć kredytobiorcę, który płaci składki za cztery różne ubezpieczenia. Okazuje się, że w praktyce nie tylko oprocentowanie i marża decydują o atrakcyjności oferty hipotecznej banku. Tych elementów jest bardzo wiele. Jeśli nie mamy czasu lub ochoty na tak szczegółowe porównywanie ofert, warto skorzystać z porady doradcy finansowego, który bezpłatnie zrobi to za nas. Już samo zajmowanie się ubezpieczeniem może okazać się karkołomnym zajęciem.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po zsumowaniu wysokości składek za poszczególne ubezpieczenia okazuje się, że ich roczny koszt przewyższa 5000 zł.
Po zsumowaniu wysokości składek za poszczególne ubezpieczenia okazuje się, że ich roczny koszt przewyższa 5000 zł.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK