REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy opłaca się spłacać kredyt bezpośrednio w walucie?

 Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Spłata kredytu bezpośrednio w danej walucie jest najbardziej opłacalna dla osób, które otrzymują w tej walucie wynagrodzenie.
Spłata kredytu bezpośrednio w danej walucie jest najbardziej opłacalna dla osób, które otrzymują w tej walucie wynagrodzenie.

REKLAMA

REKLAMA

W życie weszła tzw. ustawa „antyspreadowa”, która daje kredytobiorcom szansę na spłacanie zobowiązań w walucie, w której denominowany jest kredyt. Dla kogo takie rozwiązanie jest opłacalne? Ekspert analizuje plusy i minusy nowych przepisów.

Co ulega zmianie w prawie bankowym?

REKLAMA

Mówi się, że najważniejszą zmianą, jaką naniesiono w prawie bankowym, jest ta, iż bezpośrednio w walucie, w której denominowane jest zobowiązanie, można zarówno uiszczać raty kredytu walutowego, jak i dokonywać jego wcześniejszej spłaty.

Nie jest to do końca prawdą, bo taka możliwość istniała już wcześniej. Co prawda, była ona zapisana w Rekomendacji T Komisji Nadzoru Finansowego, a więc stanowiła jedynie wskazówkę dla banków, ale jednak instytucje finansowe dostosowywały się do niej. Co więcej, raz w okresie kredytowania można było nawet zmienić system spłat, sporządzając stosowny aneks do umowy kredytowej. Niestety, taki dokument kosztował zazwyczaj kilkaset (100-500) złotych. Teraz, na mocy ustawy „antyspreadowej”, kredytodawcy nie będą mogli pobierać żadnych opłat z tego tytułu. Bank nie ma też prawa do „wprowadzenia dodatkowych ograniczeń” dla kredytobiorcy.

Dowiedz się także: Na co uważać podczas wymiany waluty w kantorze?

Czy warto spłacać raty bezpośrednio w walucie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Otóż, kiedy uiszcza się ratę kredytu walutowego w złotówkach, bank tak naprawdę sprzedaje tę walutę. Niestety, do rynkowej ceny waluty „dorzuca” swoją marżę i na każdym sprzedanym euro czy franku zarabia kilka, a nawet kilkanaście groszy (średnio 10-15 gr.). Dlatego też politycy postanowili ulżyć kredytobiorcom i dać im możliwość nabywania waluty gdzie indziej. Można zatem udać się do kantoru, innego („tańszego”) banku, a nawet zakupić walutę od znajomego. Dla niektórych kredytobiorców takie transakcje są bardzo opłacalne.

Analiza rat przy najwyższych oraz średnich kursach sprzedaży w bankach pokazuje, że nieraz kwestia nie rozbija się o kilka złotych, ale kilkadziesiąt. Przykładowej osobie z kredytem we franku szwajcarskim w Getin Banku co miesiąc w kieszeni zostawałoby ponad 100 zł więcej, gdyby zakupiła walutę w kantorze (albo paru innych bankach) i wpłaciła te środki w oddziale.

Jakie formalności nas czekają?

REKLAMA

Oczywiście każdy powinien przeanalizować swoją sytuację indywidualnie, bo tak naprawdę spłata bezpośrednio w walucie kredytu bezwzględnie najlepsza będzie dla osób, zarabiających w tej walucie. Każdy inny musi rozważyć, czy comiesięczna wizyta w kantorze (albo innym banku), a następnie wpłacanie środków w banku na rachunek, służący do spłat kredytu, to gra warta świeczki. Można też walutę nabyć taniej, np. na internetowych platformach walutowych albo na portalach wymiany walut w sieci, ale wszystkie operacje wiążą się – jeśli nie z rzeczywistymi opłatami, to przynajmniej z kosztem podróży do kantoru i banku, czy po prostu kosztem alternatywnym. Dlatego powinniśmy z ołówkiem i kartką w ręku zrobić rachunek zysków i strat.

Przyjmując jednak, że zapadnie decyzja o zmianie systemu spłat, należy udać się do kredytodawcy w celu naniesienia zmian w warunkach umowy i podpisania aneksu. Choć będzie to usługa darmowa, to nie ekspresowa - na aneks przyjdzie nam poczekać nawet kilka dni.

Polecamy serwis: Kredyty

Wytyczne dla sporządzających umowę

Ustawa antyspreadowa wprowadza także inne, ważne nakazy. Choć wydają się one błahe, mogą stanowić dla przyszłych kredytobiorców pewne zabezpieczenie. Mowa o tu szczegółowych zapisach w umowie kredytowej – banki będą musiały zawrzeć w niej informację o maksymalnym spreadzie walutowym. Akurat na tym polu mogą w dalszym ciągu pozwalać sobie na pewną swobodę, będąc w stanie manipulować kursem kupna i sprzedaży w narzuconych granicach.

Generalnie umowa powinna zawierać klarowne zapisy, określające m.in. sposoby i terminy ustalania kursu wymiany walut czy spłaty rat oraz zasady przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty kredytu. Banki będą musiały także uwzględnić w dokumencie reguły otwarcia i prowadzenia rachunku, służącego do gromadzenia środków, przeznaczonych na spłatę kredytu oraz sprecyzować zasady dokonywania spłaty za pośrednictwem tego rachunku.

Mikołaj Fidziński

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA