| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Kiedy opłaca się spłacać kredyt bezpośrednio w walucie?

Kiedy opłaca się spłacać kredyt bezpośrednio w walucie?

W życie weszła tzw. ustawa „antyspreadowa”, która daje kredytobiorcom szansę na spłacanie zobowiązań w walucie, w której denominowany jest kredyt. Dla kogo takie rozwiązanie jest opłacalne? Ekspert analizuje plusy i minusy nowych przepisów.

Mówi się, że najważniejszą zmianą, jaką naniesiono w prawie bankowym, jest ta, iż bezpośrednio w walucie, w której denominowane jest zobowiązanie, można zarówno uiszczać raty kredytu walutowego, jak i dokonywać jego wcześniejszej spłaty.

Nie jest to do końca prawdą, bo taka możliwość istniała już wcześniej. Co prawda, była ona zapisana w Rekomendacji T Komisji Nadzoru Finansowego, a więc stanowiła jedynie wskazówkę dla banków, ale jednak instytucje finansowe dostosowywały się do niej. Co więcej, raz w okresie kredytowania można było nawet zmienić system spłat, sporządzając stosowny aneks do umowy kredytowej. Niestety, taki dokument kosztował zazwyczaj kilkaset (100-500) złotych. Teraz, na mocy ustawy „antyspreadowej”, kredytodawcy nie będą mogli pobierać żadnych opłat z tego tytułu. Bank nie ma też prawa do „wprowadzenia dodatkowych ograniczeń” dla kredytobiorcy.

Dowiedz się także: Na co uważać podczas wymiany waluty w kantorze?

Otóż, kiedy uiszcza się ratę kredytu walutowego w złotówkach, bank tak naprawdę sprzedaje tę walutę. Niestety, do rynkowej ceny waluty „dorzuca” swoją marżę i na każdym sprzedanym euro czy franku zarabia kilka, a nawet kilkanaście groszy (średnio 10-15 gr.). Dlatego też politycy postanowili ulżyć kredytobiorcom i dać im możliwość nabywania waluty gdzie indziej. Można zatem udać się do kantoru, innego („tańszego”) banku, a nawet zakupić walutę od znajomego. Dla niektórych kredytobiorców takie transakcje są bardzo opłacalne.

Analiza rat przy najwyższych oraz średnich kursach sprzedaży w bankach pokazuje, że nieraz kwestia nie rozbija się o kilka złotych, ale kilkadziesiąt. Przykładowej osobie z kredytem we franku szwajcarskim w Getin Banku co miesiąc w kieszeni zostawałoby ponad 100 zł więcej, gdyby zakupiła walutę w kantorze (albo paru innych bankach) i wpłaciła te środki w oddziale.

Oczywiście każdy powinien przeanalizować swoją sytuację indywidualnie, bo tak naprawdę spłata bezpośrednio w walucie kredytu bezwzględnie najlepsza będzie dla osób, zarabiających w tej walucie. Każdy inny musi rozważyć, czy comiesięczna wizyta w kantorze (albo innym banku), a następnie wpłacanie środków w banku na rachunek, służący do spłat kredytu, to gra warta świeczki. Można też walutę nabyć taniej, np. na internetowych platformach walutowych albo na portalach wymiany walut w sieci, ale wszystkie operacje wiążą się – jeśli nie z rzeczywistymi opłatami, to przynajmniej z kosztem podróży do kantoru i banku, czy po prostu kosztem alternatywnym. Dlatego powinniśmy z ołówkiem i kartką w ręku zrobić rachunek zysków i strat.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spłata kredytu bezpośrednio w danej walucie jest najbardziej opłacalna dla osób, które otrzymują w tej walucie wynagrodzenie.
Spłata kredytu bezpośrednio w danej walucie jest najbardziej opłacalna dla osób, które otrzymują w tej walucie wynagrodzenie.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK