| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Czy likwidacja spreadów walutowych pozwoli obniżyć raty?

Czy likwidacja spreadów walutowych pozwoli obniżyć raty?

Już we wrześniu może zacząć obowiązywać nowe prawo, pozwalające kredytobiorcom uniknąć płacenia spreadu w banku. Jakie zmiany wejdą w życie? Jak do nowych przepisów odnoszą się eksperci?

Sejm przyjął 29 lipca poprawki do ustaw o prawie bankowym i kredycie konsumenckim. Zgodnie z nimi raty kredytów mieszkaniowych, rozliczanych w obcej walucie, będzie można bez dodatkowych opłat spłacać bezpośrednio w tej walucie. Kredytobiorcy zyskają zatem możliwość uniknięcia niesławnego spreadu (różnica pomiędzy kursem zakupu i sprzedaży waluty), który w niektórych bankach przekracza 10 proc. i znacznie zawyża raty kredytowe.

Klient sam zacznie decydować, czy kupić walutę w innym banku (oferującym atrakcyjniejsze kursy), w kantorze czy zdobyć w inny sposób i dostarczyć do banku. Zgodnie z nowymi przepisami bank nie będzie nie będzie miał prawa pobierać opłat ani za przyjęcie przelewu, ani za dostarczenie gotówki do placówki.

Z punktu widzenia kredytobiorców na pierwszy rzut oka jest to zmiana pozytywna – w zależności od kursów banku i innych parametrów kredytu miesięczna oszczędność wyniesie kilkanaście do dwudziestu złotych na każde 100 tys. zł kredytu. Ale zmiana może okazać się bronią obosieczną – banki, które stracą dochody ze sprzedaży walut, będą chciały odzyskać te pieniądze. Być może wzrosną marże i prowizje kredytowe lub pojawią się inne dodatkowe koszty dla klientów (np. w formie ubezpieczeń).

Zgodnie z nowym prawem w umowach kredytowych banki mają obowiązek zawierać „szczegółowe zasady określania sposobów i terminów ustalania kursu wymiany walut”. To powinno zwiększyć wiedzę kredytobiorców i dać im jaśniejszy obraz zasad wyliczania wysokości rat. Nie warto jednak oczekiwać, że w umowach zaczną pojawiać się konkretne informacje na temat wysokości spreadów.

Dowiedz się także: W których bankach można dostać kredyt we franku?

W Sejmie przepadły pomysły Prawa i Sprawiedliwości, by banki wprowadziły tzw. „kredyt z korytarzem walutowym” oraz umożliwiły klientom wielokrotne przewalutowanie kredytu.

Wprowadzone przez Sejm zmiany są tak naprawdę w dużej mierze powtórzeniem zasad, wprowadzonych dwa lata termu przez Komisję Nadzoru Finansowego. W jednej ze swych rekomendacji KNF nakazała bankom przyjmowanie rat kredytowych bezpośrednio w obcej walucie, jednak koszty aneksu do umowy, prowadzenia rachunku walutowego oraz przelewów skutecznie odstraszyły większość klientów. Teraz opłaty te mają zniknąć.

Polecamy serwis: Kredyty

Gdyby jednak duża część kredytobiorców zaczęła w ten sposób spłacać kredyty, prawdopodobnie odczulibyśmy efekty negatywne. Należy bowiem pamiętać, że frank szwajcarski nie jest w Polsce walutą bardzo popularną, korzystamy z niego przy zaciąganiu kredytów, ale w kantorach dużo częściej kupujemy dolary i euro. Niewykluczone, że franków w kantorach zabraknie lub wzrosną kantorowe spready.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK