| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Czy likwidacja spreadów walutowych pozwoli obniżyć raty?

Czy likwidacja spreadów walutowych pozwoli obniżyć raty?

Już we wrześniu może zacząć obowiązywać nowe prawo, pozwalające kredytobiorcom uniknąć płacenia spreadu w banku. Jakie zmiany wejdą w życie? Jak do nowych przepisów odnoszą się eksperci?

Coraz większą popularność zyskują ostatnio serwisy internetowe, pozwalające na zakup lub wymianę obcych walut. Może to jednak doprowadzić do aktywacji oszustów, chcących wykorzystać sytuację, bo takich serwisów nikt nie nadzoruje, a bariera wejścia jest bardzo niska. Kredytobiorcy, korzystający z tego rodzaju rozwiązań, powinni zatem zachowywać jak najdalej idącą ostrożność.

Teraz ustawa trafi do Senatu, który powinien nad nią głosować na 82. posiedzeniu (w dniach 3-6 sierpnia br.). W interesie (wyborczym) polityków leży, aby ustawa weszła w życie jak najszybciej, zatem Senat najprawdopodobniej przyjmie ją i przekaże do prezydenta, który na podpisanie dokumentu ma 21 dni. Gdyby Bronisław Komorowski podpisał go przed połową sierpnia, to w połączeniu z 14-dniowym vacatio legis nowe prawo mogłoby zacząć obowiązywać nawet przed 1 września br. Zmiany mają dotyczyć zarówno umów nowych, jak i już zawartych.

Z danych KNF wynika, że wartość kredytów mieszkaniowych, rozliczanych w walutach obcych, wynosiła na koniec maja 174 mld zł (61,75 proc. wszystkich). Najwięcej jest oczywiście kredytów we franku szwajcarskim (prawie 150 mld zł), dużo mniej Polacy są winni bankom w euro (prawie 22 mld zł.).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK