| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości?

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości?

Jeżeli nie zastrzeżemy w porę skradzionego dokumentu tożsamości, złodziej może zaciągnąć kredyt na nasze nazwisko lub zrobić zakupy na raty. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na tych mało przezornych? Ekspert finansowy instruuje, których zasad należy przestrzegać, aby nie paść ofiarą przestępstwa.

Utrata dokumentów tożsamości to poważny problem i nie chodzi jedynie o jego koszt czy czas, potrzebny na jego ponowne wyrobienie. Istnieje całkiem duże ryzyko, że dowód osobisty wpadnie w niepowołane ręce. Przestępcy w imieniu ofiar takich kradzieży mogą:

- wyłudzić kredyt w banku,

- dokonać zakupu danego towaru z odroczonym terminem płatności,

- podpisać umowę najmu, np. mieszkania, aby ukraść dobytek lub uniknąć opłat,

- przywłaszczyć wypożyczoną rzecz.

Jak wynika z danych, zebranych przez Związek Banków Polskich, tylko w jednym segmencie produktowym – kredytach gotówkowych – w ubiegłym roku do wszystkich banków złożono ponad 1800 fałszywych wniosków kredytowych na łączną kwotę blisko 100 milionów złotych.

W całym 2010 roku udało się udaremnić około 7,5 tys. prób wyłudzenia kredytów przez oszustów, posługujących się cudzymi dokumentami tożsamości, zaś wartość wszystkich nieuczciwie zaciągniętych pożyczek przekroczyła 450 mln złotych. O taką kwotę byliby ubożsi Polacy, gdyby pracownicy banków w porę nie zorientowali się, że mają do czynienia z kimś innym niż to wynika z przedkładanych dokumentów.

Dowiedz się także: Czy da się usunąć negatywną historię kredytową z BIK?

Na opisywane ryzyko narażone są w dużym stopniu osoby, niebędące klientami banków. Wynika to z faktu, że instytucje finansowe nie mają o nich żadnej wiedzy, a ponadto stanowią oni najczęstszy cel oszustów. Dlatego też tacy ludzie powinni zastrzec dokumenty tożsamości w pierwszej kolejności. Zastrzeżeniu podlega m.in.:
• dowód osobisty,
• paszport,
• karta stałego pobytu,
• prawo jazdy,
• dowód rejestracyjny,
• książeczka wojskowa, marynarska,
• karty płatnicze.

Polecamy serwis: Kredyty

Równocześnie w niektórych bankach nadal dochodzi do karygodnych sytuacji (chociaż są one incydentalne), ukazujących niedostatek wiedzy lub wyobraźni osób tam pracujących. Mowa jest o sytuacjach, w których do banku zgłasza się klient, któremu ukradziono portfel wraz z kartą płatniczą i dokumentami tożsamości.

Cel takiego zgłoszenia jest prosty: zastrzeżenie karty. Przyjmujący zgłoszenie pracownik ma obowiązek niezwłocznego zastrzeżenia karty w odpowiednim rejestrze danych (tak debetowej, kredytowej, jak i przedpłaconej) oraz zaznaczenie w systemie, że osoba o takich danych personalnych nie może (aż do odwołania) zaciągnąć jakiejkolwiek pożyczki w żadnym banku.

Tymczasem zdarza się, że o ile karta zastrzeżona zostanie w ciągu kilku minut, to informacja o tymczasowym braku dostępu do kredytów trafia do systemu nawet po kilku dniach. A przecież pośpiech w takim momencie jest jak najbardziej wskazany.

Dlatego w przypadku kradzieży warto upewnić się, czy wszelkie procedury, mające na celu zabezpieczenie zarówno środków na naszym koncie, jak i tych, co do których dysponujemy zdolnością kredytową, zostały przez bank dopełnione.

Dla przeważającej większości Polaków wakacje to okres, kiedy pozwalamy sobie na rozluźnienie. Niestety, od czujności i kontroli nad finansami osobistymi nie można wziąć sobie urlopu. Dla złodziei to czas „żniw”, dlatego warto zaapelować o uwagę, roztropność, a także rozważne obdarzanie zaufaniem nieznajomych. Nikt wszak nie życzy sobie problemów w czasie wypoczynku. Warto o tym pamiętać i wbrew znanemu przysłowiu być Polakiem „mądrym przed szkodą”.

Paweł Puchalski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK