| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Jak sfinansować własną działalność gospodarczą?

Jak sfinansować własną działalność gospodarczą?

Zakładasz własną firmę? Potrzebujesz środków na jej rozkręcenie? Eksperci podpowiadają, jakie możliwości finansowania zaoferuje Ci bank.

Leasing stanowi formę finansowania inwestycji, skupiającą zarówno cechy umowy dzierżawy, jak i kredytu. Z jednej strony, Korzystającemu (leasingobiorcy) przysługuje prawo do używania towarów, nie będących jego własnością, z drugiej natomiast Leasingobiorca, dokonując płatności za używanie przedmiotu leasingu, spłaca jednocześnie jego wartość. Wyróżniamy dwa typy leasingu:

• Operacyjny
• Finansowy

Leasing operacyjny polega na czasowym przekazaniu w użytkowanie dobra inwestycyjnego. Czas ten jest z reguły krótszy niż okres normatywnego zużycia leasingowanego przedmiotu. Raty leasingowe stanowią dla Korzystającego koszt uzyskania przychodu, a przedmiot leasingu nie podlega u niego amortyzacji.

Leasing finansowy (kapitałowy) polega na oddaniu rzeczy w użytkowanie, w zamian za raty leasingowe. Przedmiot leasingu jest własnością Finansującego, amortyzuje go Korzystający, natomiast przeniesienie tytułu własności może być zagwarantowane w umowie.

Istnieje wiele zalet takiego rozwiązania. Na pierwszym miejscu można wymienić. zagadnienie opłat leasingowych, które w leasingu operacyjnym są kosztem uzyskania przychodu. Ponadto, zobowiązania z tytułu umowy leasingowej mają charakter pozabilansowy i nie powodują zmniejszenia zdolności kredytowej leasingobiorcy. Zabezpieczeniem umowy leasingowej jest z reguły przedmiot leasingu i weksel in blanco. Nie są natomiast wymagane dodatkowe zabezpieczenia, jak przy kredycie. Korzystając z porównania do kredytu, należy zwrócić uwagę na procedurę zawarcia umowy leasingowej, która jest prosta, szybka i nie wymaga angażowania środków własnych.

Wadą leasingu jest to, że Leasingobiorca może stracić przedmiot leasingu, gdy upadnie Leasingodawca. Leasingodawca nie odpowiada także za wady przedmiotu leasingu, chyba że w umowie są odpowiednie zapisy, mówiące inaczej. W sytuacji utraty przedmiotu leasingu nadal musimy opłacać raty leasingowe do końca trwania umowy. Inną wadę stanowi trudność w uzyskaniu skrócenia bądź wypowiedzenia umowy przez Leasingobiorcę. Umowy leasingowe są dokładnie opisane w prawie podatkowym, jednak nie wszystkie noszą znamiona takowych umów, co w konsekwencji może doprowadzić do sporów podatkowych między stronami.

Jednym z najprostszych do uzyskania źródeł finansowania młodych przedsiębiorstw okazują się karty kredytowe. Przeważnie przyznawane są one przedsiębiorcom jako dodatek do konta firmowego, co ułatwia kontrolę nad budżetem firmy. Często też banki wydłużają okresy bezodsetkowe, co ułatwia spłatę zobowiązań bez ponoszenia kosztów odsetek w okresie od kilkunastu do kilkudziesięciu dni od zaciągnięcia kredytu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK