REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto wnieść wkład własny przy zakupie mieszkania?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Krzysztof Kubarski
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
Większość banków wymaga ubezpieczenia niskiego wkładu własnego przy kwocie, przewyższającej 80% wartości nieruchomości.
Większość banków wymaga ubezpieczenia niskiego wkładu własnego przy kwocie, przewyższającej 80% wartości nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych bankach można uzyskać ofertę kredytu na sto procent wartości nieruchomości. W związku z tym wiele osób staje przed dylematem, czy wnieść kilkunastoprocentowy wkład własny, czy może lepiej zatrzymać te pieniądze i zaciągnąć kredyt na 100%.

Decyzję w tej kwestii powinni podjąć sami kredytobiorcy, choć nie jest ona taka prosta. Gdy wniesiemy wkład własny, wynoszący chociaż 10 % wartości nieruchomości, automatycznie spłacamy ratę od niższego zadłużenia. Może to jednak wiązać się z przeznaczeniem na ten cel wszystkich oszczędności i utratą płynności kredytowej.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli natomiast podejmiemy decyzję o kredycie z LTV=100%, brak określonego wkładu własnego będzie skutkować wzrostem oprocentowania. Dodatkowo, wiele banków w takich wypadkach wymaga przystąpienia do ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, a czasami – również ubezpieczenia na życie.

W większości instytucji można zaobserwować tendencję do spadku wysokości oprocentowania wraz ze wzrostem wkładu własnego. Jest to spowodowane faktem, że przy wyższym wkładzie własnym maleje ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy. Oprocentowanie jest silnie zależne od ryzyka, jakie dostrzega bank przy niskim wkładzie własnym klienta. Jego postawę łatwo da się uzasadnić chęcią zmniejszenia ryzyka. Przy ewentualnej licytacji komorniczej kwota, uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, nie wystarczy na pokrycie zobowiązania względem banku.

Dowiedz się także: Jaki wpływ na zdolność kredytową mają dochody z wynajmu mieszkania?

W związku z powyższym, przy kredycie na 100% wartości nieruchomości banki wprowadzają dodatkowe zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Jest ono na ogół wymagane w przypadku kredytu, przewyższającego kwotę 80% wartości nieruchomości. Aby uniknąć tej opłaty, należy posiadać kwotę, stanowiącą równowartość 20% przedmiotu kredytu. Jeśli nie dysponuje się takimi pieniędzmi, należy liczyć się z opłatą, opiewającą nawet na 3,5% wartości brakującego wkładu, czyli z kosztem od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Na ogół składka płatna jest za okres trzech lub pięciu lat. Po tym czasie bank sprawdza, czy wartość kredytu, pozostałego do spłaty, jest niższa czy wyższa niż 80% wartości nieruchomości. W drugim przypadku każe ponownie wykupić ubezpieczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kursy walut

REKLAMA

Pomiędzy bankami, oprócz wysokości ubezpieczenia, mogą wystąpić również różnice w sposobie uiszczenia należności za ubezpieczenie. Następują one za sprawą jednorazowej składki, płatnej z góry gotówką lub poprzez doliczenie do kwoty kredytu.

Niejednokrotnie najbardziej kosztowne okazuje się wnoszenie wkładu własnego w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera. Gdy w okresie budowy obowiązuje opcja karencji w spłacie, przez cały okres trwania prac budowlanych spłacane są wyłącznie odsetki kredytu, a kapitał nie zmniejsza się nawet o złotówkę. W takiej sytuacji może więc okazać się, że w ciągu 3 lat spłacimy dopiero 1-2% kapitału, a ubezpieczenie wkładu własnego będzie obowiązywać przez 12 lat.

Podjęcie decyzji o wniesieniu stosownego wkładu własnego nie jest proste i wymaga dokładnego przeanalizowania wszystkich za i przeciw. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że bank przychylniej patrzy na wnioskodawców, wnoszących o kredyt, którzy deklarują chęć partycypacji gotówkowej w transakcji zakupu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA