| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Czy opłaca się korzystać ze zlecenia stałego i polecenia zapłaty?

Czy opłaca się korzystać ze zlecenia stałego i polecenia zapłaty?

Zlecenia stałe lub polecenia zapłaty to znakomite rozwiązanie dla osób, które nie chcą co miesiąc zastanawiać się, do kiedy należy uiścić opłaty za mieszkanie. Wykorzystują to niektóre banki, naliczając za nie wysokie opłaty. Przykładowo w Banku Pocztowym każda płatność w ramach polecenia zapłaty kosztuje 4 zł. Przy trzech poleceniach zapłaty opłata roczna wyniesie w sumie 144 zł. Tylko 9 banków oferuje bezpłatne korzystanie z tej usługi.

Warto również pamiętać, aby w okresie płatności nie zabrakło środków na koncie. Dla przykładu Deutsche Bank w takiej sytuacji nalicza prowizję w wysokości 3 zł. W rezultacie może to drogo kosztować posiadacza rachunku. Jeśli bowiem odbiorca nie otrzyma pieniędzy, ma możliwość codziennego ponawiania informacji o konieczności wykonania polecenia zapłaty. W takiej sytuacji właściciel konta byłby obciążany prowizją w wysokości 3 zł dzień w dzień, aż do momentu wpłynięcia środków na konto.

Polecamy serwis: Lokaty

Choć zlecenie stałe jest znacznie mniej skomplikowaną usługą niż polecenie zapłaty, to znacznie częściej trzeba za nią zapłacić. W przypadku standardowych rachunków tylko w ING Banku Śląskim i Raiffeisen Banku jest ona bezpłatna. Więcej takich ofert można znaleźć wśród rachunków internetowych. Podobnie jak w przypadku polecenia zapłaty, tu także opłata jest zwykle naliczana za samą realizację przelewu. W części banków płaci się jedynie za uruchomienie usługi. Dla przykładu w Multibanku kosztuje to 3 zł. Istnieją również takie, które każą sobie płacić zarówno za uruchomienie usługi, jak i późniejsze przelewy. Tak jest w BGŻ czy Kredyt Banku.

Różnice między tymi usługami polegają również na sposobie uruchomienia. Rozpoczęcie korzystania z polecenia zapłaty wymaga wypełnienia dwóch druków zgody na obciążanie konta. Jeden musi trafić do danego banku, a drugi do firmy, której chcemy tym sposobem płacić. Zlecenie stałe uruchamiamy tylko w banku. Wystarczy udać się do oddziału lub zadzwonić na infolinię i złożyć odpowiednią dyspozycję. Jeśli posiadamy dostęp do bankowości internetowej, sami możemy włączyć tę usługę. Wystarczy podać numer konta, kwotę, termin (dzień miesiąca) i częstotliwość (miesięcznie, kwartalnie) jego wykonywania.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK