| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Dlaczego banki pożyczają nam więcej pieniędzy na mieszkania?

Dlaczego banki pożyczają nam więcej pieniędzy na mieszkania?

Rekomendacja T nie zniechęciła banków do pożyczania nam pieniędzy. Paradoksalnie w grudniu, kiedy weszła w życie, nasza zdolność kredytowa wzrosła.

Polityka kredytowa banków staje się coraz bardziej liberalna. Dobrze obrazuje to ilość banków, które są gotowe pożyczyć ponad stokrotność pensji. Ich liczba wzrosła już z trzech do sześciu.

Polecamy serwis: Lokaty

Na spektakularny wzrost zdolności kredytowej, a tym samym dużo bardziej otwartą postawę wobec klientów, zdecydowali się także mBank i MultiBank, gdzie zdolność kredytowa omawianego klienta wzrosła blisko dwukrotnie, do 539 tys. zł. Na wzrosty w skali od kilkunastu do prawie 40 tys. zł poszli również: HSBC Bank Polska, Nordea, Lukas Bank, Citi Handlowy, DB PBC, DNB Nord czy Kredyt Bank. Tylko sześć instytucji pożyczyłaby obecnie na mieszkanie mniej złotówek niż w październiku. Są to, obok wspomnianego już Polbanku EFG i Millennium, także BZ WBK –mniej o 52 tys. zł, Getin Noble Bank – mniej o 37 tys. zł, BOŚ – mniej o prawie 33 tys. zł oraz BGŻ - mniej o 5,1 tys. zł.

W przypadku kredytów w euro hojność banków również wzrosła. Po zmianach liderem został Raiffeisen Bank. Klientom z 6 tys. zł wpływami pożyczy dziś w euro 543 tys. zł wobec 346 tys. zł w październiku. Za nim stoją Polbank EFG z kwotą 517 tys. zł oraz PKO BP z kredytem w wysokości 515 tys. zł, o ponad 90 tys. zł wyższym niż niecałe trzy miesiące temu. Większy gest ma również DB PBC, pożyczy 470 tys. zł, a także Getin Noble Bank. Aż o około 150 tys. zł wzrosła zdolność kredytowa w euro dla klientów mBanku i MultiBanku. Banki te pożyczą ponad 373 tys. zł. Mniej chętnie niż wcześniej kredytują natomiast BOŚ oraz DNB Nord. Lukas czy Nordea nadal nie pożyczą w euro gospodarstwom domowym z dochodami 6 tys. zł na rękę, uznając tę kwotę za zbyt niską.

Wchodzące w życie 23 grudnia zapisy Rekomendacji T wcale nie dokuczyły klientom, zainteresowanym kredytami mieszkaniowymi. Zgodnie z zaleceniami Rekomendacji T osoby czy gospodarstwa domowe, które nie zarabiają średniej krajowej, mogą przeznaczyć na obsługę kredytów maksymalnie połowę swoich wpływów . Jeśli dochody przekraczają średnią, raty mogą pochłaniać najwyżej  65 proc. pieniędzy, trafiających na konto.

W przypadku modelowej rodziny z 6 tys. zł pensji na rękę i bez innych obciążeń kredytowych, na obsługę kredytu mieszkaniowego można przeznaczyć nawet 3,9 tys. zł miesięcznie. Przy oprocentowaniu hipotecznego kredytu złotowego w wysokości 5,85 proc.(3,85 proc. plus marża 2 proc.), daje to 30-letni kredyt na ponad 661 tys. zł.

Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK