| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Dlaczego banki pożyczają nam więcej pieniędzy na mieszkania?

Dlaczego banki pożyczają nam więcej pieniędzy na mieszkania?

Rekomendacja T nie zniechęciła banków do pożyczania nam pieniędzy. Paradoksalnie w grudniu, kiedy weszła w życie, nasza zdolność kredytowa wzrosła.

Polityka kredytowa banków staje się coraz bardziej liberalna. Dobrze obrazuje to ilość banków, które są gotowe pożyczyć ponad stokrotność pensji. Ich liczba wzrosła już z trzech do sześciu.

Polecamy serwis: Lokaty

Na spektakularny wzrost zdolności kredytowej, a tym samym dużo bardziej otwartą postawę wobec klientów, zdecydowali się także mBank i MultiBank, gdzie zdolność kredytowa omawianego klienta wzrosła blisko dwukrotnie, do 539 tys. zł. Na wzrosty w skali od kilkunastu do prawie 40 tys. zł poszli również: HSBC Bank Polska, Nordea, Lukas Bank, Citi Handlowy, DB PBC, DNB Nord czy Kredyt Bank. Tylko sześć instytucji pożyczyłaby obecnie na mieszkanie mniej złotówek niż w październiku. Są to, obok wspomnianego już Polbanku EFG i Millennium, także BZ WBK –mniej o 52 tys. zł, Getin Noble Bank – mniej o 37 tys. zł, BOŚ – mniej o prawie 33 tys. zł oraz BGŻ - mniej o 5,1 tys. zł.

W przypadku kredytów w euro hojność banków również wzrosła. Po zmianach liderem został Raiffeisen Bank. Klientom z 6 tys. zł wpływami pożyczy dziś w euro 543 tys. zł wobec 346 tys. zł w październiku. Za nim stoją Polbank EFG z kwotą 517 tys. zł oraz PKO BP z kredytem w wysokości 515 tys. zł, o ponad 90 tys. zł wyższym niż niecałe trzy miesiące temu. Większy gest ma również DB PBC, pożyczy 470 tys. zł, a także Getin Noble Bank. Aż o około 150 tys. zł wzrosła zdolność kredytowa w euro dla klientów mBanku i MultiBanku. Banki te pożyczą ponad 373 tys. zł. Mniej chętnie niż wcześniej kredytują natomiast BOŚ oraz DNB Nord. Lukas czy Nordea nadal nie pożyczą w euro gospodarstwom domowym z dochodami 6 tys. zł na rękę, uznając tę kwotę za zbyt niską.

Wchodzące w życie 23 grudnia zapisy Rekomendacji T wcale nie dokuczyły klientom, zainteresowanym kredytami mieszkaniowymi. Zgodnie z zaleceniami Rekomendacji T osoby czy gospodarstwa domowe, które nie zarabiają średniej krajowej, mogą przeznaczyć na obsługę kredytów maksymalnie połowę swoich wpływów . Jeśli dochody przekraczają średnią, raty mogą pochłaniać najwyżej  65 proc. pieniędzy, trafiających na konto.

W przypadku modelowej rodziny z 6 tys. zł pensji na rękę i bez innych obciążeń kredytowych, na obsługę kredytu mieszkaniowego można przeznaczyć nawet 3,9 tys. zł miesięcznie. Przy oprocentowaniu hipotecznego kredytu złotowego w wysokości 5,85 proc.(3,85 proc. plus marża 2 proc.), daje to 30-letni kredyt na ponad 661 tys. zł.

Źródło: Halina Kochalska, Open Finance

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Regulska-Cieślak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK