| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Jaka jest zależność między wysokością dochodów a zdolnością kredytową?

Jaka jest zależność między wysokością dochodów a zdolnością kredytową?

Tylko osoba, która zarabia miesięcznie min. 10 tys. zł netto i ubiega się o kredyt hipoteczny w Banku BOŚ, może liczyć na to, że każda zarobiona przez nią złotówka zaowocuje 150 zł kredytu. Ok. 130 zł kredytu przyniesie każda złotówka w Banku Pocztowym, a już tylko 120 zł w PKO BP i Getin Noble Banku.

Zdolność kredytową oblicza się zwykle w określony sposób. Najpierw tworzy się przykładowy profil kredytobiorcy; jest to singiel, małżeństwo lub rodzina, ponieważ kredyt może zaciągnąć wspólnie kilka osób. Jego wysokość zależy od tego, ile kto zarabia i jakiego rodzaju wydatki ponosi na czynsz, utrzymanie mieszkania i samochodu czy inne zobowiązania finansowe. Do oceny zdolności kredytowej potrzebne są też informacje takie jak wiek kredytobiorcy, zawód i miejsce zamieszkania. Na tej podstawie banki mogą oszacować przybliżoną, maksymalną kwotę kredytu. Jej wysokością można manipulować, wydłużając np. okres kredytowania, dzięki czemu bank jest w stanie pożyczyć więcej przy tym samym poziomie zarobków. Zdolność kredytowa zależy oczywiście od polityki banku. W jednej instytucji dostaniemy np. 300 tys. zł kredytu, w drugiej 350 tys., a jeszcze w innej – 400 tys. zł.

Dzisiaj proponujemy spojrzeć jednak na zdolność kredytową od nieco innej strony. Zapomnijmy o wielkich kredytach opiewających na setki tysięcy złotych. Pokażemy jaką wartość dla banków ma każda złotówka naszych dochodów, a dokładnie - ile kredytu dostaniemy za 1 zł naszej pensji. Przyjrzyjmy się singlowi z Warszawy, który jest zatrudniony na umowę o pracę i nie ma żadnych większych zobowiązań finansowych. Możemy przyjąć, że mieszka jeszcze z rodzicami i właśnie planuje się usamodzielnić. Szuka mieszkania i kredytu.

Dowiedz się także: Gdzie najszybciej można dostać kredyt na mieszkanie?

To, w jakim stopniu każda zarobiona złotówka netto przełoży się na kwotę kredytu, zależy od wysokości dochodów. Im są one wyższe, tym złotówka może więcej zdziałać. Przy dochodach netto o wysokości 1 tys. zł, kredytu hipotecznego udzieliłoby tylko kilka banków: Alior Bank, Bank BGŻ, Bank Pocztowy, BZ WBK i PKO BP. Największą kwotę kredytu przyzna w tym przypadku Alior Bank; na każdą zarobioną złotówkę przypadnie 59 zł. BZ WBK zamieni ją na nieco ponad 50 zł kredytu, Bank BGŻ – na 42 zł, a Bank Pocztowy – na 23 zł.

Przy zarobkach rzędu 2 tys. zł nadal żadna złotówka naszej pensji nie będzie miała siły przebicia w Citi Handlowym, Deutsche Banku PBC, HSBC i Raiffeisen Banku. Dla tych instytucji to za mało, aby wypłacić jakąkolwiek kwotę kredytu. Co ze złotówką zrobią pozostałe instytucje? W PKO BP maksymalna kwota kredytu będzie aż 94 razy większa od każdej zarobionej złotówki, Bank Pocztowy pomnoży ją prawie 84 razy, a Polbank – 79 razy. Najmniej dostaniemy za złotówkę pensji w Millennium, będzie to równowartość 46 zł kredytu i w BNP Paribas Fortis – 56 zł.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »