| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Jaki wpływ na ilość udzielonych kredytów mają depozyty i współczynnik wypłacalności?

Jaki wpływ na ilość udzielonych kredytów mają depozyty i współczynnik wypłacalności?

Jeżeli bank ma przewagę depozytów nad kredytami i wysoki wskaźnik płynności, oznacza to, że posiada on duże możliwości kapitałowe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki bank będzie zainteresowany sprzedażą kredytów.

Nie mniej ważne dla możliwości kredytowych są współczynniki wypłacalności. Zwracają na nie uwagę zwłaszcza banki z dużą przewagą depozytów nad pożyczkami. Wysokimi współczynnikami wypłacalności mogą pochwalić się Handlowy, Pekao, ING BSK i BZ WBK. Gdy wymagane minimum wynosi 8 proc. a za próg przyzwoitości uznaje się 10 proc., to w Pekao i Citi Handlowym wynoszą one ponad 17 proc. Z kolei w BZ WBK wskaźnik ten szacuje się grubo powyżej 13 proc., a w ING BSK – 12 proc. Z wyjątkiem BNP Paribas Fortis wzrósł on we wszystkich pozostałych bankach, notowanych na GPW. Wzrost ten stał się regułą dla całego sektora, gdzie współczynnik wypłacalności przed rokiem zwiększył się do 13,9 proc. z 12,2 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

Z jednej strony nadpłynność wielu instytucji, szczególnie dużych, dobrze wróży poszukującym kredytów, z drugiej strony nie przesądza ostatecznie o kredytowej hojności banków.

Rosnące odpisy na niespłacane w terminie kredyty powodują, że niejednemu analitykowi kredytowemu zadrży ręka, zanim podpisze się pod wnioskiem kredytowym. Jak podaje nadzór finansowy, po trzech kwartałach wartość odpisów, m.in. na nieregularne kredyty, wyniosła już 8,618 mld zł. Gdyby nie to, zyski banków nie wyniosłyby 8,6 mld zł, tylko dwa razy więcej. Na dodatek jest to kwota o 400 mln zł wyższa niż przed rokiem. Dlatego banki wciąż mogą trzymać pieniądze, zamiast pożyczać klientom. Tak np. dzieje się w Citi Handlowym, którego przewaga depozytów nad kredytami – ich portfel spadł o 1,2 mld zł – od września 2009 r. do września 2010 r. wzrosła z 35 do ponad 40 proc., a współczynnik wypłacalności skoczył z wysokiego pułapu 15,1 proc. na jeszcze wyższy – 17,6 proc. Nie można też powiedzieć, że klienci Pekao mocno korzystają z jego nadpłynności. Bank ten od jesieni zeszłego roku do końca września tego roku zwiększył wartość kredytów o 3,6 mld zł, podczas gdy nowych depozytów zebrał 12,5 mld zł. 

Zamiast przysłużyć się kredytom, wysokie współczynniki wypłacalności mogą być argumentem za wypłatą dywidendy, której banki poskąpiły w zeszłym roku ze względu na zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego.

Źródło: Open Finance

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK