REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kredyt studencki bardziej dostępny

Kredyty studenckie są najtańszą możliwością wspierania procesu kształcenia studentów. I choć istniały od 1998 roku, to nie wszyscy chętni mogli się ubiegać o pożyczkę. Dopiero od października tego roku weszło w życie rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa, które zapewnia pełne poręczenie kredytów najuboższych studentów przez BGK.

Grunty inwestycyjne – przewaga podaży nad popytem

2008 rok przyniósł spadek popytu i cen gruntów pod inwestycje zarówno mieszkaniowych, jak i komercyjnych. Obecnie jednak po raz pierwszy w okresie spowolnienia gospodarczego na rynku jest duża przewaga podaży nad popytem.

Amerykański rynek detaliczny może rozczarować inwestorów

W tym tygodniu zostaną opublikowane wyniki kwartalne spółek amerykańskich działających na rynku detalicznym. Niesie to ze sobą potencjalne ryzyko rozczarowań – prognozuje Emil Szweda, analityk rynków finansowych Open Finance.

Wahania kursów walut przenoszą się na polski rynek

Na światowym rynku walutowym wciąż niestabilnie. Eksperci podkreślają, że wahania kursów walut odbijają się także na polskim rynku.

REKLAMA

Ostrożnie na parkiecie

W ubiegły piątek inwestorzy w Warszawie zachowywali się ostrożnie. Na otwarciu giełdy oba główne indeksy zyskiwały po około 0,1 proc., a wskaźniki małych i średnich firm jeszcze bardziej przybliżały się do zera – zaznacza Roman Przasnyski, główny analityk Gold Finance.

Spadek w budownictwie mieszkaniowym sięga dna

Tempo spadku liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań i liczby rozpoczętych nowych budów przestało się powiększać. Być może osiągamy właśnie dno – prognozuje Emil Szweda, analityk rynków finansowych z Open Finance.

Rynek ubezpieczeń: ubezpieczenie na życie może kosztować od 3 zł dziennie

Ubezpieczenie na życie bywa postrzegane jako usługa droga. W rzeczywistości składka często nie jest wyższa od ceny, jaką płacimy codziennie za drobne zakupy. W październiku i listopadzie Aviva zachęca Polaków, by ubezpieczycieli swoje życie, zwracając uwagę, że flagowe ubezpieczenie firmy, dostępne jest od 3 zł dziennie.

TFI SATUS przyjmuje zapisy na fundusz nieruchomości komercyjnych

Od dziś ruszyły zapisy na niepubliczne certyfikaty inwestycyjne Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych Deweloperski Nieruchomości Komercyjnych SATUS. Polityka tego funduszu zakłada inwestowanie pozyskanych aktywów w spółki celowe realizujące budowę obiektów komercyjnych.

REKLAMA

Certyfikat AEO ułatwia współpracę z organami celnymi

Polscy przedsiębiorcy działający w branży spedycyjnej i motoryzacyjnej wciąż za mało korzystają z uproszczeń jakie daje Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO) – podaje Deloitte.

Urzędy pracy przyjmują więcej zgłoszeń

Stopa bezrobocia zarejestrowana we wrześniu br. wyniosła 11 proc., co stanowi wzrost o 0,2 punktu procentowego w porównaniu do sierpnia 2009 roku – poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

MF: stan środków walutowych wynosi ok. 4,762 mln euro

Stan środków walutowych na koniec września br. wyniósł około 4,762 mln euro (311,3 mln złotych) – podał resort w komunikacie.

Redukcja zatrudnienia z odstępem czasowym

Gdy program optymalizacji kosztów firmy zakłada także masową redukcję zatrudnienia warto jest zachować odstępy czasowe między jedną falą zwolnień a drugą. Taka strategia zminimalizuje ryzyko szybkiej utraty specjalistów.

Kartę Keep it Simple testuje już 1000 klientów

W ciągu dwóch miesięcy Open Finance zaprosił 1000 klientów do testowania nowego produktu – karty kredytowej Keep it Simple.

Związki zawodowe chcą odwołania głównego inspektora pracy

Związki zawodowe wchodzące w skład Komisji Trójstronnej – OPZZ, NSZZ Solidarność i Forum Związków Zawodowych – chcą odwołania Tadeusza Zająca z funkcji głównego inspektora pracy.

Zmiany w procedurach przetargowych

Dzięki zmianom procedur przetargowych i uelastycznieniu wymagań finansowych GDDKiA zwiększyła konkurencyjność wśród wykonawców na rynku usług budowlanych w infrastrukturze drogowej.

Cięcia kosztów na rynku informatycznym

Sygnity, dostawca rozwiązań informatycznych w Polsce w ramach planu oszczędnościowego zakłada ograniczenia kosztów w skali 12-miesięcznej o przynajmniej 40 mln złotych.

Banki dla najbogatszych

Na polskim rynku bankowym rozpoczęły działalność dwa banki, które obsługują najbardziej zamożnych klientów. Jest to Credit Suisse i KBL European Private Bankers.

Sprzedaż monet będzie możliwa tylko na aukcjach

Na rynku numizmatycznym szykują się zmiany. Od przyszłego roku monety będzie można kupić tylko na aukcjach internetowych.

Polacy wolą brać kredyty, a nie odkładać

Polacy nie wykorzystali koniunktury, by odłożyć pieniądze. Wzrost poczucia bezpieczeństwa materialnego nie przyłożył się na boom oszczędnościowy.

Inflacja we wrześniu spadła do 3,4 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły we wrześniu o 3,4 proc. wobec września poprzedniego roku, podał Główny Urząd Statystyczny.

Rosja: sposób na bezrobocie

Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia i Rozwoju Socjalnego chce zmotywować osoby będące na bezrobociu do powrotu na rynek pracy. Resort przedstawił rządowi projekt postanowienia, z którego wynika, że jeśli bezrobotny założy własną firmę, to otrzyma 58,8 tys. rubli (około 2 tys. USD) - podaje dziennik "RBK daily".

Samochody osobowe najlepiej sprzedają się w Chinach

We wrześniu tego roku sprzedaż samochodów osobowych w Chinach po raz pierwszy przekroczyła milion. Wzrost sprzedaży aut na tym rynku wyniósł 84 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2008 roku.

Jesteś po studiach? Nie dostaniesz zasiłku dla bezrobotnych

Absolwent studiów wyższych, który zarejestruje się w urzędzie pracy jako bezrobotny może nie otrzymać zasiłku dla bezrobotnych.

Podatki lokalne: gminy skorzystają z elektronicznej bazy danych

W egzekwowaniu opłat za posiadanie psów gminom pomoże elektroniczna baza danych. Cześć jednostek samorządowych, które określiły wysokość opłaty za posiadanie czworonoga liczą, że korzystając z nowych technologii optymalizują wpływy z tego tytułu.

Płatnicy pobiorą PIT i CIT

Minister finansów sprecyzował zasady poboru podatków dochodowych (PIT i CIT) od podmiotów zagranicznych.

UOKIK zakazał koncentracji spółek

UOKIK uniemożliwił dokonania transakcji przyjęć kolejnych spółek. W tym roku w sprawach koncentracji przedsiębiorstw urząd wydał 66 takich decyzji.

Wynagrodzenia: podwyżki tylko dla nauczycieli

Większość osób pracujących w państwowej sferze budżetowej nie otrzyma podwyżek wynagrodzenia zasadniczego.

Umowa o pracę języku obcym na wniosek sudzoziemca

Firma, która zatrudnia obcokrajowca spisze z nim umowę w jego ojczystym języku.

Klienci BZ WBK na celowniku oszustów

Mail z prośbą o podanie numerów kart płatniczych i PIN-ów otrzymało kilka tysięcy osób, które mają konto bankowe w BZ WBK.

Polskie firmy nie doceniają Internetu

Strona internetowa jest niezastąpioną wizytówką każdej firmy, jednak w Polsce zaledwie połowa przedsiębiorstw postawiła na prezentację spółki w sieci.

Będzie łatwiej uniknąć podwójnego opodatkowania

Przedsiębiorcom, którzy prowadzą interesy za granicą będzie łatwiej uniknąć podwójnego opodatkowania.

Jadąc w delegację można zaplanować podróż prywatną

Po delegacji można na kilka dni zostać prywatnie na miejscu. A pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów bilet powrotny z podróży służbowej.

Oświadczenie notarialne nie będzie obowiązkowe

Osoby niewidome nie będą musiały składać oświadczenia woli na piśmie - informuje "Rzeczpospolita".

Bezrobotni są mało zainteresowani dopłatą do kredytów

Małe zainteresowanie dopłatami do kredytów jest wciąż aktualne. Jedynie 264 bezrobotnych dostaje rządową pomoc w spłacie zadłużenia.

Firmy mogą rozpocząć zwolnienia

Prawie dwie trzecie małych i średnich firm w ciągi ostatniego roku nie otrzymało w terminie zapłaty za swoje towary i usługi - podaje pracownia PBS DGA.

ZUS: wypłata emerytur i rent niezagrożona

Zgodnie z prawem państwo jest gwarantem wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Z kolei Polska jest dobrze rządzonym krajem, a więc wypłata emerytur i rent jest niezagrożona – zapewnia Zbigniew Derdziuk, nowy Prezes ZUS.

Dane oskarżonego nie zostaną utajnione

Dane oskarżonego, które zostały przez prokuratora utajnione, można zamieszczać w akcie oskarżenia. Ponadto zostaną one ujawnione podczas ogłoszenia wyroku.

Rząd chce zachęcić matki do powrotu do pracy

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce, aby kobiety wracające na rynek pracy po przerwie związanej z macierzyństwem aktywniej korzystały z funduszy unijnych.

Pracując w Australii można liczyć na emeryturę w Polsce

Osoby, które pracowały w Australii będą mogły sumować polskie i australijskie okresy ubezpieczeń przy złożeniu wniosków o emeryturę.

Polskie firmy mają kłopoty finansowe

Polscy przedsiębiorcy co raz gorzej radzą sobie z kryzysem. Prawie połowa z nich ma kłopoty finansowe i nie może liczyć na szybką poprawę sytuacji.

Mniejsze rabaty na nowe samochody

Tej jesieni nie ma co liczyć na duże rabaty na nowe samochody. Większość dilerów przekroczyła już plany sprzedaży na cały rok i nie planuje obniżek cen podobnych do ubiegłorocznych – podaje „Rzeczpospolita”.

Korzystne zmiany w zwrocie zagranicznego podatku

Od 2010 roku wniosek o zwrot VAT od zakupów w innym kraju Unii podatnik będzie składał do polskiego urzędu skarbowego.

Rynek najmu: zaleganie w opłatach główną przyczyną wyprowadzki

Obecnie więcej osób woli wynajmować mieszkanie, niż kupować. Warto więc pamiętać, że zarówno właściciel, jak i najemca mają prawo do wypowiedzenia umowy przed upływem jej terminu.

Poczęstunek w firmie kosztem uzyskania przychodu

Czy wydatki sekretariatu w celu poczęstowania klientów mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodu? Tak. O tym zadecydował dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.

ZUS coraz rzadziej idzie na rękę przedsiębiorcom

Firmy, które mają problemy finansowe nie unikną składek. ZUS coraz rzadziej godzi się na umorzenie należności - pisze "Rzeczpospolita".

Coraz mniej czasu na nowelizację ustaw podatkowych

Ministerstwo Finansów ma coraz mniej czasu na nowelizację ustaw podatkowych. Od 2010 roku mają być wprowadzony zmiany m.in. w PIT, CIT i Ordynacji podatkowej.

Pracodawcy chcą podwyżki od fiskusa

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” domaga się dla przedsiębiorców wynagrodzenia w wysokości 1 proc. ściągniętych z pracownika i odprowadzanych do kasy fiskusa podatków.

Przejście na euro nie oznacza gwałtownego wzrostu cen

Przy zmianie cen ze złotych na euro podwyżki są nieuniknione. Ekonomiści jednak podkreślają, że faktyczna zwyżka wskaźnika wzrostu cen nie będzie aż tak znaczna.

Warszawa przyciąga inwestorów

Warszawa będzie w najbliższych latach przyciągać coraz więcej spółek międzynarodowych.

Przedsiębiorcy walczą o dotacje z Brukseli na centra usług

Granty na centra usług: finansowych, IT czy logistycznych mają ogromne wzięcie wśród przedsiębiorców. Nie ma jednak gwarancji czy wystarczy dla wszystkich zainteresowanych.

REKLAMA