| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Gazociąg Nord Stream 2 - jaka będzie decyzja UOKiK-u?

Gazociąg Nord Stream 2 - jaka będzie decyzja UOKiK-u?

4 lutego 2016 r. UOKiK poinformował o przedłużeniu o cztery miesiące terminu na zakończenie postępowania dotyczącego utworzenia wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2. Czy UOKiK zastopuje gazociąg?

Czy UOKiK zastopuje gazociąg Nord Stream 2?

Odkąd pojawiły się pierwsze informacji o planach budowy gazociągu Nord Stream 2, wywołuje on ogromne kontrowersje polityczne. Projekt wkracza w coraz bardziej zaawansowaną fazę, czego dowodem jest zgłoszenie w dniu 8 grudnia 2015 r. Prezesowi UOKiK zamiaru dokonania koncentracji poprzez utworzenie joint venture z udziałem Gazpromu oraz innych spółek (m.in. niemiecki E.ON). W dniu 4 lutego 2016 r. Urząd poinformował o przedłużeniu o cztery miesiące terminu na zakończenie postępowania dotyczącego utworzenia wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2. Co to oznacza dla całego projektu Nord Stream 2?

Polecamy serwis: Co przyniesie nowa ustawa frankowa?

Zdaniem zgłaszających spółek, działalność joint venture będzie obejmować w szczególności zaprojektowanie, finansowanie, budowę oraz eksploatację dwóch równoległych rurociągów podmorskich o projektowanej pojemności przesyłowej 27,5 mld m3/rok każdy. Rurociągi te będą biegły z rosyjskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego do punktu wyjścia nieopodal Greifswald w Niemczech z ominięciem Polski.

Zgłaszający podkreślili we wniosku, że utworzenie nowego podmiotu nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji. Prezes UOKiK poinformował jednak, że z informacji przedstawionych w zgłoszeniu wynika, że Gazprom posiada pozycję dominującą na polskim rynku dostaw gazu wyższego szczebla. Co więcej, koncentracja z pewnością doprowadzi do istotnego zwiększania możliwości przesyłowych Gazpromu w Europie, a tym samym może istotnie umocnić pozycję rynkową i negocjacyjną spółki wobec polskich odbiorców gazu.

Prezes UOKiK uznał w tej sytuacji, że zachodzą przesłanki określone w art. 96a ust. Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zgodnie z przepisem, termin zakończenia postępowania ulega przedłużeniu o 4 miesiące w sprawach:

  1. szczególnie skomplikowanych,
  2. co do których z informacji zawartych w zgłoszeniu zamiaru koncentracji lub innych informacji, w tym uzyskanych przez Prezesa Urzędu w toku prowadzonych postępowań, wynika, że istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji na rynku w wyniku dokonania koncentracji lub
  3. wymagających przeprowadzenia badania rynku.

Urząd uzasadnił, że do wydania decyzji niezbędne dokładne zbadanie wpływu transakcji na polski rynek dostaw gazu wyższego szczebla, w tym m.in. zapoznanie się z opiniami uczestników i regulatora rynku gazu (Prezesa URE). Oczywiście nie oznacza to, że Prezes UOKiK wyda decyzję zakazującą koncentracji lub zezwalającej na nią pod określonym warunkiem – niemniej szansa na to wydaje się teraz wyższa, niż dotychczas.

Koncentracja ta podlegała również zgłoszeniu do niemieckiego organu ochrony konkurencji.

Mateusz Dąbroś

Aplikant adwokacki. Specjalista z zakresu prawa umów handlowych, prawa spółek kapitałowych oraz prawa antymonopolowego związany z Kancelarią Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. W kręgu jego zainteresowań znajdują się zagadnienia związane z działalnością organów spółek kapitałowych, w tym w szczególności z podejmowanymi przez nie uchwałami. Pracuje obecnie nad rozprawą doktorską dotyczącą struktury zarządzania i kontroli nad funduszem inwestycyjnym.

Autor bloga na temat konstruowania, wykonywania oraz rozwiązywania umów zobowiązaniowych – umowny.pl, a także autor bloga poświęconego tematyce ochrony konkurencji i konsumentów – konkurencyjny.pl

Polecamy serwis: Prawo dla firm

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

instalacje gazowe, gaz
instalacje gazowe, gaz

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK