| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Cienka kapitalizacja. Jak zaliczać do kosztów odsetki od pożyczek?

Cienka kapitalizacja. Jak zaliczać do kosztów odsetki od pożyczek?

1 stycznia 2015 r. ustawodawca wprowadził do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych istotne zmiany w przepisach dotyczących niedostatecznej (cienkiej) kapitalizacji. Zmiany w tym zakresie są tak znaczące i kompleksowe, że przedsiębiorcy powinni dokładnie się z nimi zapoznać. W naszym opracowaniu uwypuklamy te elementy zmian, które mają bezpośredni wpływ na to, jak przedsiębiorcy będą ustalać, która część odsetek od pożyczki nie będzie zaliczana do kosztów podatkowych.

Przypomnijmy, że ograniczenia tzw. cienkiej kapitalizacji polegają na wyłączeniu z kosztów podatkowych spółki części odsetek od pożyczek udzielanych spółce przez jej wspólników. W związku ze zmianami przedsiębiorcy powinni na nowo zapoznać się z definicją pożyczki i odsetek od pożyczki. Zmiany w definicjach zostały wprowadzone przez ustawę z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (w dalszej części opracowania: ustawa zmieniająca). Umożliwi im to rozpoznanie, w przypadku jakich umów zastosowanie mają ograniczenia z cienkiej kapitalizacji. Terminy te zostały zdefiniowane odpowiednio w art. 15c ust. 8 i w art. 16 ust. 7b updop. Wyraźnie widać, iż ich zakres pojęciowy jest znacznie szerszy niż w prawie cywilnym czy w rozumieniu potocznym.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł Wszystko o zaliczaniu odsetek od pożyczek do kosztów podatkowych – po zmianach w przepisach o „cienkiej kapitalizacji”

W artykule m.in.:

Niedostateczna kapitalizacja – zmiany 2015

Metoda alternatywna zaliczania odsetek do kosztów

Jak traktować odsetki od pożyczek otrzymanych przed 1 stycznia 2015 r.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cienka kapitalizacja. Jak zaliczać do kosztów odsetki od pożyczek? /Fot. Fotolia
Cienka kapitalizacja. Jak zaliczać do kosztów odsetki od pożyczek? /Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK