| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wskaźnik PMI niekorzystny dla budżetu 2013

Wskaźnik PMI niekorzystny dla budżetu 2013

Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu wyniósł 47 pkt - wynika z informacji opublikowanych przez HSBC. PMI spadł poniżej neutralnej granicy 50 pkt.

Oznaki nieśmiałego ożywienia, albo przynajmniej łagodzenia dotychczasowego spadku w gospodarkach krajów strefy Euro, jeszcze nie docierają do Polski.

Zarówno PMI, jak i twarde dane GUS wskazują na trwające stałe pogarszanie sytuacji gospodarczej - mówi dr Jacek Adamski, z-ca dyrektora generalnego PKPP Lewiatan, komentując opublikowany wrześniowy wskaźnik PMI dla Polski.

Być może w założeniach budżetowych na 2013 rok niedoszacowano siły hamowania gospodarki od II kwartału 2012 r. W efekcie pozycja startowa na przyszły rok będzie gorsza niż założono. Kondycja gospodarki nadal zależy przede wszystkim od sytuacji w Europie Zachodniej, a szczególnie w Niemczech. Pomimo poprawy wrześniowego odczytu wskaźnika PMI w strefie Euro, a zwłaszcza w Niemczech, u nas nie widać powrotu optymizmu. Pogarszają się wszystkie składowe wskaźnika PMI, który już znajduje się na poziomie 2009 roku. W trudnej sytuacji jest przemysł samochodowy, meblowy, farmaceutyczny i metalowy. Czy Ministerstwo Finansów nadal szacuje wzrost gospodarczy w 2012 na 2,5 proc.?

Polecamy: Budżet państwa na 2013 rok przyjęty przez Radę Ministrów

Może będzie mniej niż 2,5 proc. w 2012 roku i odpowiednio zredukować trzeba będzie przyszłoroczną stopę wzrostu i w ślad za tym - także nominalne tempo wzrostu dochodów podatkowych, a więc - przy danym deficycie - również i wydatków budżetowych? - dodaje Jacek Adamski.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK