| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wskaźnik PMI niekorzystny dla budżetu 2013

Wskaźnik PMI niekorzystny dla budżetu 2013

Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu wyniósł 47 pkt - wynika z informacji opublikowanych przez HSBC. PMI spadł poniżej neutralnej granicy 50 pkt.

Oznaki nieśmiałego ożywienia, albo przynajmniej łagodzenia dotychczasowego spadku w gospodarkach krajów strefy Euro, jeszcze nie docierają do Polski.

Zarówno PMI, jak i twarde dane GUS wskazują na trwające stałe pogarszanie sytuacji gospodarczej - mówi dr Jacek Adamski, z-ca dyrektora generalnego PKPP Lewiatan, komentując opublikowany wrześniowy wskaźnik PMI dla Polski.

Być może w założeniach budżetowych na 2013 rok niedoszacowano siły hamowania gospodarki od II kwartału 2012 r. W efekcie pozycja startowa na przyszły rok będzie gorsza niż założono. Kondycja gospodarki nadal zależy przede wszystkim od sytuacji w Europie Zachodniej, a szczególnie w Niemczech. Pomimo poprawy wrześniowego odczytu wskaźnika PMI w strefie Euro, a zwłaszcza w Niemczech, u nas nie widać powrotu optymizmu. Pogarszają się wszystkie składowe wskaźnika PMI, który już znajduje się na poziomie 2009 roku. W trudnej sytuacji jest przemysł samochodowy, meblowy, farmaceutyczny i metalowy. Czy Ministerstwo Finansów nadal szacuje wzrost gospodarczy w 2012 na 2,5 proc.?

Polecamy: Budżet państwa na 2013 rok przyjęty przez Radę Ministrów

Może będzie mniej niż 2,5 proc. w 2012 roku i odpowiednio zredukować trzeba będzie przyszłoroczną stopę wzrostu i w ślad za tym - także nominalne tempo wzrostu dochodów podatkowych, a więc - przy danym deficycie - również i wydatków budżetowych? - dodaje Jacek Adamski.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK