| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rząd chce udoskonalić system dozoru elektronicznego

Rząd chce udoskonalić system dozoru elektronicznego

Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Projektowane rozwiązania usprawniają procedury dotyczące wykonywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego (SDE).

Zgodnie z oceną Ministerstwa Sprawiedliwości, aktualnie obowiązujące kryteria kwalifikacji skazanych na SDE okazały się w praktyce zbyt wąskie. Z tego względu rozszerzono zakres możliwości objęcia tym system większej grupy skazanych, chodzi o skazanych na karę do 1 roku pozbawienia wolności, którzy dotychczas nie zgłosili się do odbycia kary w jednostkach penitencjarnych (ok. 31 tys. osób). Zgodnie z przepisami, zastosowanie wobec tych osób SDE będzie każdorazowo oceniane przez sąd penitencjarny.

Kolejną ważną zmianą jest rezygnacja z obowiązku uzyskiwania od skazanych zgody na taką formę odbywania kary. O zastosowaniu dozoru decyzję ma podejmować autonomicznie sąd penitencjarny, a skazany nie będzie ponosić kosztów jej wykonania.

Zrezygnowano również z obowiązującego obecnie przepisu, na podstawie którego skazany, odbywający karę w systemie SDE, objęty był obligatoryjnie dodatkowym dozorem kuratora zawodowego. Przyjęte rozwiązania pozwolą uniknąć dublowania czynności kontrolnych wobec skazanego.

Ważną zmianą jest wprowadzenie przepisu regulującego termin zakończenia kary odbywanej w systemie SDE. Nowy przepis mówi, że jeśli w czasie odbywania kary w tym systemie nie uchylono zezwolenia na odbycie kary w SDE, kara ta jest wykonana z dniem zakończenia okresu objętego dozorem elektronicznym.

Zgodnie z projektem ustawy, począwszy od 1 stycznia 2011 r. (data wejścia w życie nowelizacji) Ministerstwo Sprawiedliwości przejmie Centralę Monitorowania. Sprecyzowano rodzaj danych przeznaczonych do archiwizacji, pozostawiając jednocześnie w systemie elektronicznym możliwość przechowywania odpersonalizowanych informacji, niezbędnych do przeprowadzania analizy działania systemu SDE.

KPRM/IN

Zobacz także: Sprawy karne Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK