| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Od 1 marca wzrosną emerytury i renty

Od 1 marca wzrosną emerytury i renty

Od 1 marca 2010r. zostanie przeprowadzona waloryzacja emerytur i rent, przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji wynoszącego 104,63%. Spowoduje to wzrost świadczeń otrzymywanych z ZUS.

Waloryzacja obejmuje także dodatki przysługujące do emerytur i rent, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz inne świadczenia pieniężne przysługujące na podstawie odrębnych przepisów np. świadczenia pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR. Waloryzacja obejmuje wszystkie świadczenia przyznane do końca lutego 2010r.

Należy wyjaśnić, że ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przewiduje coroczną waloryzację od 1 marca oraz wskaźnik waloryzacji rozumiany jako średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów albo średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeżeli jest on wyższy od wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów.

Zwiększenie wskaźnika waloryzacji o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim, podlega corocznie negocjacjom w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W razie nieuzgodnienia zwiększenia wskaźnika na forum Komisji, jego wysokość określi Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Więcej: Wzrost emerytur i rent od dnia 1 marca 2010 r. 

Zobacz także: Emerytury.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK