| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Niepwność na światowych parkietach

Niepwność na światowych parkietach

Przebieg dzisiejszej sesji wskazuje, że bez impulsów płynących z gospodarki, rynki nie mogą się zdecydować, w którą stronę podążyć. O rosnącej niepewności świadczą bardzo mizerne obroty, i to nie tylko na warszawskim parkiecie.

Indeks w Bukareszcie rósł przed południem o 1,5 proc., wskaźniki w Budapeszcie, Pradze i Warszawie zyskiwały po około 0,5 proc. Spadkowo było w Sofii, Tallinie i Rydze. O prawie 1,5 proc. zwyżkował indeks w Atenach, dzięki pogłoskom, że Europa szykuje program pomocowy dla Grecji o wartości 20-25 mld euro. Jednak w Hiszpanii spadek sięgał 1 proc. Do końca dnia sytuacja nie uległa większym zmianom. CAC40 tuż po godzinie 16.00 tracił 0,15 proc., DAX zniżkował o 0,3 proc., a londyński FTSE znalazł się na poziomie piątkowego zamknięcia.

Od kilku dni mamy do czynienia ze sporymi wahaniami na światowym rynku walutowym. W środę i czwartek przyniosły one dynamiczne umocnienie się amerykańskiej waluty wobec euro. Kurs euro spadł z 1,378 do 1,344 dolara, czyli o ponad 3 centy. W piątek nastąpiło wyraźne odreagowanie tej tendencji. Zakończyło się ono dziś rano, gdy za euro płacono 1,365 dolara. Od tego momentu „zielony” znów przejął inicjatywę, umacniając się wczesnym popołudniem do poziomu poniżej 1,36 dolara za euro.

Nasza waluta podążała śladem wydarzeń na światowym rynku. W piątek rano za dolara trzeba było płacić prawie 2,98 zł, dziś rano już tylko 2,897 zł. Po tym, jak dolar zaczął się umacniać wobec euro, kurs amerykańskiej waluty podskoczył do 2,92 zł. Kurs euro poruszał się w przedziale od 3,95 do 3,98 zł. Za franka trzeba było płacić 2,69-2,71 zł.

Dramatycznie niskie obroty wskazują, że nie ma zbyt wielu chętnych do kupowania akcji. Trwająca od kilku dni zwyżka nie jest wystarczającą zachętą. Zresztą, w przypadku głównych indeksów ostatnia fala wzrostowa przechodzi coraz wyraźniej w ruch boczny. Od pięciu sesji WIG20 porusza się w przedziale 2220-2290 punktów, a indeks szerokiego rynku między 38 a 39 tys. punktów.

Jeśli byki nie zdobędą się na większy wysiłek, podaż może zacząć przeważać. Za to w przypadku wskaźników małych i średnich firm trend wzrostowy jest bardzo wyraźny, choć obroty także nie są zachwycające.

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Czytaj także

Ekspert:

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK