| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Gospodarcze priorytety UE

Gospodarcze priorytety UE

- Istotną rolę we wdrażaniu priorytetów Strategii Lizbońskiej odgrywają w Polsce Fundusze Furopejskie. Blisko 64 proc. środków na lata 2007-2013 zostanie przeznaczonych na wydatki związane z celami prolizbońskimi - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski podczas konferencji „Wykorzystanie potencjałów Unii Europejskiej jako źródeł kreowania wzrostu, zatrudnienia i spójności”. Spotkanie odbyło się 18 lutego 2010 r. w Warszawie.

Wiceminister Pawłowski poruszył w swoim wystąpieniu kwestie dotyczące realizacji Strategii Lizbońskiej. Zwrócił uwagę, że choć założenia Strategii nie zostały w pełni zrealizowane, przyniosła ona Unii wymierne korzyści takie jak utworzenie 18 milionów nowych miejsc pracy czy wyraźne nakreślenie priorytetów rozwoju gospodarczego.

– Nie sposób nie zauważyć, że proces lizbonizacji polityki spójności umożliwił ukierunkowanie wydatków z funduszy unijnych na innowacje oraz badania i rozwój – podkreślił.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek i wiceminister Pawłowski mówili także o wyzwaniach, którym powinna sprostać powstająca właśnie „Strategia UE–2020". - Polska bierze aktywny udział w dyskusji nad Strategią UE 2020. Zależy nam na tym, by polityka spójności nie została zmarginalizowana.

W styczniu Komitet Rady Ministrów przyjął rządowe stanowisko wobec projektu strategii. Podkreślono w nim rolę, jaką powinna odegrać polityka spójności w realizacji nowych celów strategicznych UE, które zostaną zawarte w finalnej wersji dokumentu – zaznaczył wiceminister.Prof. Jerzy Buzek w wystąpieniu „Wizja Unii Europejskiej w świetle dyskusji o Strategii Unii Europejskiej 2020” zarysował najważniejsze cele tworzonej strategii.

- Konieczna jest równowaga pomiędzy funduszami przeznaczonymi bezpośrednio na konkurencyjność, a tymi, które wydamy na zrównoważony rozwój. Dzięki temu możliwe będzie odblokowanie potencjału rozwojowego słabszych regionów - stwierdził.

Wiceminister Pawłowski zauważył, że kwestie związane z polityką spójności i konkurencyjnością nie zawsze muszą być stawiane w opozycji do siebie.

– Polityka spójności może i powinna być obecna w działaniach zmierzających do podniesienia konkurencyjności gospodarki europejskiej – zaznaczył wiceminister.

Konferencja została zorganizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą z okazji jubileuszu dwudziestolecia organizacji.

MRR/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK