| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Szybsze wydanie pozwoleń na prowadzenie zbiórek publicznych

Szybsze wydanie pozwoleń na prowadzenie zbiórek publicznych

MSWiA chce szybciej wydawać organizacjom pozarządowym pozwolenia na prowadzenie zbiórek publicznych, z których zebrane pieniądze mają być przeznaczone na pomoc poza granicami kraju. Proponowane zmiany mają wyeliminować obowiązek opiniowania wniosków przez ministra finansów i ministra spraw zagranicznych.

Aktualne przepisy ustawy o zbiórkach publicznych uniemożliwiająwydawanie natychmiastowych zezwoleń na prowadzenie akcji zbiórkowych.Prowadzi to do sytuacji, w której czas potrzebny do rozpatrzeniawniosku i wydania pozwolenia wydłuża się nawet do kilku dni.

Ostatnietragiczne trzęsienie ziemi na Haiti pokazało jeszcze raz, jak ważnajest pomoc humanitarna, w tym szybka organizacja zbiórekpublicznych. Obecnie w MSWiA trwają prace nad zmianą ustawy o zbiórkachpublicznych i projektem rozporządzenia w sprawie sposobówprzeprowadzania i zakresu kontroli zbiórek publicznych.

Zmiany wustawie mają doprowadzić do wyeliminowania obowiązku opiniowania przez ministra finansów i ministra spraw zagranicznych wniosków o wydaniepozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej, z której zebraneśrodki finansowe bądź dary rzeczowe mają być przeznaczone na pomoc pozagranicami kraju.

Natomiast w projekcie rozporządzenia w sprawie sposobówprzeprowadzani i zakresu kontroli zbiórek publicznych zaproponowanouregulowanie kwestii dotyczących sposobów przeprowadzania zbiórekpublicznych, zakresu kontroli nad ich przeprowadzaniem orazwprowadzenie formularzy: wzoru wniosku o udzielenie pozwolenia naprzeprowadzenie zbiórki publicznej oraz wzoru sprawozdania ze zbiórkipublicznej.

Rozporządzenie określi w szczególności formy prowadzeniazbiórek publicznych, miejsca ich prowadzenia, dopuszczalne kosztyorganizacji i prowadzenia zbiórek publicznych, sposoby sporządzaniadokumentacji dotyczącej przebiegu akcji zbiórkowej, wymogi jakimpowinna odpowiadać legitymacja osoby przeprowadzającej zbiórkępubliczną oraz niezbędne informacje, które powinno zawierać publiczneogłoszenie o wynikach zbiórki.

Zmiany te doprowadzą do wprowadzeniaprzepisów, które nie tylko usprawnią pracę organizacji pozarządowych,ale także umożliwią natychmiastową pomoc potrzebującym.

MSWiA/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK