| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MG o produkcji przemysłowej w styczniu 2010

MG o produkcji przemysłowej w styczniu 2010

Produkcja sprzedana przemysłu w styczniu 2010 r. była wyższa o 8,5 proc. w stosunku do danych sprzed roku. Natomiast w porównaniu z grudniem 2009 r. zmalała o 5,4 proc. Wyniki te są lepsze od oczekiwań analityków Ministerstwa Gospodarki.

Według MG, przedstawione przez GUS dane wskazują, że ożywienie w produkcji utrwala się. Eksperci MG oczekują, że dynamika sprzedaży w lutym br. będzie zbliżona do odnotowanej w styczniu i wyniesie około 8 proc. Ich zdaniem w I kwartale br. przekroczy wcześniej ona prognozowane 5 proc. i może osiągnąć nawet 8 proc.

W porównaniu ze styczniem 2009 r. odnotowano wysoki wzrost produkcji sprzedanej w 22 spośród 34 działów przemysłu. W dziale produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych produkcja wzrosła aż o 66,7 proc., w dziale produkcji metali o 25,8 proc., a w dziale produkcji samochodów, przyczep i naczep o 25,2 proc. Według danych MG, spadek odnotowało górnictwo i wydobywanie, w którego działach sprzedaż spadła o 10,1 proc.

Niekorzystne warunki atmosferyczne nie wpłynęły znacząco na aktywność sektora wytwarzania energii. Poziom sprzedaży był nieznacznie wyższy od notowanego w styczniu 2008 r. Wpływ warunków meteorologicznych był szczególnie widoczny na aktywność sektora budowlanego na początku roku. Spadek sprzedaży o 15,3 proc. wobec stycznia 2009 r. oznacza, że wyniki sektora, odmiennie niż w ostatnich dwóch latach, ujemnie wpłyną na wzrost w obecnym kwartale.

Zdaniem ekspertów MG dynamiczny wzrost produkcji przemysłowej nie zwiększa presji na wzrost cen. Ceny produkcji sprzedanej w przemyśle wzrosły o 0,2 proc. wobec stycznia ub.r., zaś w przetwórstwie przemysłowym spadły o 1,4 proc. względem tego samego miesiąca. Jest to m.in. wynik umocnienia złotego.

MG/IN

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Woźniakowski

Expert zajmujący się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od ponad 20 lat. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, były wieloletni pracownik naukowy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. W przeszłości przez wiele lat pracował jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Hay Group i Deloitte. Obecnie jest Partnerem w firmie doradczej WorkNet. Główna specjalizacja to projektowanie i wdrażanie systemów motywacji, Zarządzanie Zmianami Organizacyjnymi, zwiększanie potencjału innowacyjności firm i optymalizacja zatrudnienia. Entuzjasta metody Action Learning wykorzystywanej do zespołowego rozwiązywania problemów organizacyjnych i zarządzania wiedzą w organizacji. Autor wielu publikacji na tematy związane z HR, występował na licznych konferencjach i seminariach poświęconych problematyce HR. Wspiera firmy w zarządzaniu ryzykami personalnymi pokazując sprawdzone rozwiązania na przeciwdziałanie mobbingowi czy zagrożeniu szeroko rozumianą dyskryminacją.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK