| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MG o produkcji przemysłowej w styczniu 2010

MG o produkcji przemysłowej w styczniu 2010

Produkcja sprzedana przemysłu w styczniu 2010 r. była wyższa o 8,5 proc. w stosunku do danych sprzed roku. Natomiast w porównaniu z grudniem 2009 r. zmalała o 5,4 proc. Wyniki te są lepsze od oczekiwań analityków Ministerstwa Gospodarki.

Według MG, przedstawione przez GUS dane wskazują, że ożywienie w produkcji utrwala się. Eksperci MG oczekują, że dynamika sprzedaży w lutym br. będzie zbliżona do odnotowanej w styczniu i wyniesie około 8 proc. Ich zdaniem w I kwartale br. przekroczy wcześniej ona prognozowane 5 proc. i może osiągnąć nawet 8 proc.

W porównaniu ze styczniem 2009 r. odnotowano wysoki wzrost produkcji sprzedanej w 22 spośród 34 działów przemysłu. W dziale produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych produkcja wzrosła aż o 66,7 proc., w dziale produkcji metali o 25,8 proc., a w dziale produkcji samochodów, przyczep i naczep o 25,2 proc. Według danych MG, spadek odnotowało górnictwo i wydobywanie, w którego działach sprzedaż spadła o 10,1 proc.

Niekorzystne warunki atmosferyczne nie wpłynęły znacząco na aktywność sektora wytwarzania energii. Poziom sprzedaży był nieznacznie wyższy od notowanego w styczniu 2008 r. Wpływ warunków meteorologicznych był szczególnie widoczny na aktywność sektora budowlanego na początku roku. Spadek sprzedaży o 15,3 proc. wobec stycznia 2009 r. oznacza, że wyniki sektora, odmiennie niż w ostatnich dwóch latach, ujemnie wpłyną na wzrost w obecnym kwartale.

Zdaniem ekspertów MG dynamiczny wzrost produkcji przemysłowej nie zwiększa presji na wzrost cen. Ceny produkcji sprzedanej w przemyśle wzrosły o 0,2 proc. wobec stycznia ub.r., zaś w przetwórstwie przemysłowym spadły o 1,4 proc. względem tego samego miesiąca. Jest to m.in. wynik umocnienia złotego.

MG/IN

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK