| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Optymistyczne prognozy dla rynków wschodzących

Optymistyczne prognozy dla rynków wschodzących

Dr Mark Mobius, prezes Templeton Asset Management Ltd, uważa, że akcje spółek rynków wschodzących nadal nie są jeszcze przeszacowane. Według analiz ekspertów Franklin Templeton wyceny są obecnie mniej więcej w połowie 10-letniego przedziału historycznego.

Rok 2009 był rokiem niezwykłym, w którym rynki wschodzące odrodziły się jak feniks z popiołów. Wzrosty na rynkach wschodzących w 2009 r. były wynikiem wielu czynników, z których najważniejszym był chyba błyskawiczny wzrost podaży pieniądza w rezultacie wprowadzanych na całym świecie pakietów stymulacyjnych.

Solidne wzrosty gospodarcze, wysokie poziomy rezerw walutowych, niskie wskaźniki zadłużenia do PKB, mocne kursy lokalnych walut, wzrost cen surowców, niski wskaźnik inflacji, niskie stopy procentowe, apetyt inwestorów na wyższe zyski – wszystkie te czynniki przyciągały kapitał inwestorów. W ciągu pierwszych 11 miesięcy 2009 roku, przypływ środków netto na rynki wschodzące wyniósł niemal 75 miliardów USD, czyli prawie 40 proc. więcej w porównaniu z dotąd rekordowym wynikiem 54 miliardów USD w 2007 roku.

Choć moje prognozy dla rynków wschodzących na 2010 rok są optymistyczne, biorąc pod uwagę charakterystyczną dla nich większą zmienność, możemy spodziewać się także pewnych korekt, szczególnie po tak nagłym boomie, jakiego doświadczyliśmy w 2009 r.

Sądzę, że te korekty mogą być w większości przypadków dość korzystne, ponieważ kiedy wyceny papierów spadają do rozsądnych poziomów, pojawiają się atrakcyjne okazje do zakupów. Uważam, że papiery nadal nie są jeszcze przeszacowane; według naszych analiz, wyceny są obecnie mniej więcej w połowie 10-letniego przedziału historycznego.
Jest kilka czynników, które, moim zdaniem, mogą utrudniać szybki wzrost kursów akcji z rynków wschodzących w 2010 r.

1. Wzmożona aktywność w obszarze pierwszych ofert publicznych (IPO), w wyniku której wiele aktywów może utracić obecną pozycję. Szacujemy, że na realizację oczekują oferty IPO o łącznej wartości przekraczającej 250 miliardów USD.

2. Charakterystyczna zmienność cen surowców, pomimo (a może raczej w konsekwencji) ich ostrych wzrostów w 2009 r.

3. Jeżeli import do USA, jednego z kluczowych importerów, nie zacznie rosnąć, może to mieć przykre konsekwencje dla eksporterów z rynków wschodzących, nawet pomimo tego, że duże rynki, jak np. Chiny, same importują duże ilości towarów i usług.

4. Ryzyka typowe dla rynków wschodzących, np. niezdolność rządów do kontrolowania rynków instrumentów pochodnych, utrata pewności siebie wśród inwestorów, zbyt duża lub zbyt mała skala regulacji gospodarki, podjęcie działań dyktowanych protekcjonizmem czy odchodzenie od filozofii gospodarki rynkowej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Roman Iwasieczko

Coach, trener, HR Biznes Partner. Długoletnie doświadczenie (od 2000 roku) jako trener biznesu, umiejętności negocjacyjnych, motywacyjnych i menedżerskich. W ramach realizowanych projektów zajmował się programami sprzedażowymi, rozwojowymi i outplacementowymi głównie dla firm FMCG, telekomunikacyjnych oraz organizacji społecznych. W ramach prowadzonych szkoleń i warsztatów wykorzystuje autorskie fabularne gry szkoleniowe, innowacyjne symulacje oraz aplikacje wirtualnej rzeczywistości, których jest pomysłodawcą i współproducentem. Jest certyfikowanym coachem ICC (International Coaching Community), Praktykiem i Masterem NLP (certyfikowanym przez Christinę Hall – The Society of Neuro-Linguistic Programming), posiada akredytację Insights Discovery oraz certyfikat interpretacji Testów Hogana (Hogan Assessment Systems) – narzędzi do szczegółowego badania potencjału osobowości na polu prywatnym i zawodowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK