| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nowe wytyczne określające produkty niebezpieczne

Nowe wytyczne określające produkty niebezpieczne

Komisja Europejska opublikowała długo oczekiwane, zmodyfikowane wytyczne dotyczące funkcjonowania „RAPEX”- systemu, który umożliwia szybką wymianę informacji o niebezpiecznych produktach konsumenckich w Unii Europejskiej.

4. Nowe podejście do oceny ryzyka

Wytyczne zawierają zmodyfikowaną metodologię oceny ryzyka, która była przedmiotem dyskusji i licznych kontrowersji od ponad dwóch lat. W zmienionych wytycznych oczekuje się, że organy krajowe będą korzystać z metodologii jako narzędzia stałego systemu oceny ryzyka w każdym poszczególnym przypadku w przeciwieństwie do poprzednich wytycznych, które stanowiły dla władz krajowych tylko narzędzie pomocnicze i niewyczerpujące. W związku z tym organy krajowe będą teraz miały mniejszą elastyczność w podejściu do oceny ryzyka.

Ocena ryzyka jako „wysokie” zgodnie z nową metodologią będzie powodowała wiele konsekwencji. Organy krajowe będą musiały rozważyć, czy nie jest konieczne podjęcie działania naprawczego, możliwie w trybie pilnym. Ponadto zgłoszenie takiej sytuacji do RAPEX spowoduje, że sprawa zostanie nagłośniona, a organy państw członkowskich UE będą zobligowane do rozstrzygnięcia, czy nie ma konieczności podjęcia działania na rynku w ich kraju.

Będzie to także znacząca okoliczność przy dokonywaniu przez właściwy organ oceny, czy dana firma powinna zostać ukarana za wprowadzenie na rynek produktu niebezpiecznego.

Więcej: Prawnik.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maja Piotrowska

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz studiów podyplomowych HR Business Partner na Akademii Leona Koźmińskiego. Swoje dotychczasowe doświadczenie w miękkim HR zdobywała w firmach dystrybucyjnych, finansowych i technologicznych. Pełniła rolę wspierającą biznes w działaniach rekrutacyjnych i rozwojowych obejmujące kształtowanie polityki personalnej, tworzenie i przeprowadzanie sesji rozwojowych oraz wsparcie merytoryczne z zakresu prawa pracy. Obecnie pomysłodawczyni i właścicielka firmy Absence, zajmującej się wdrażaniem strategii zarządzania nadmierną absencją pracowniczą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK