REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MG: Polsce zależy na dobrych stosunkach z Azerbejdżanem

REKLAMA

REKLAMA

- Intensywne kontakty między naszymi krajami na szczeblu rządowym świadczy o wadze, jaką Polska przywiązuje do rozwoju stosunków z Azerbejdżanem. Chcemy, aby dobry klimat polityczny przeniósł się na realne działania w sferze gospodarczej – powiedział podsekretarz stanu w MG Marcin Korolcem podczas spotkania z ministrem przemysłu obronnego Azerbejdżanu Yavarem Yamalovem.

Rozmowy odbyły się 16 lutego br. w MG. Strony zadeklarowały chęć rozwijania wzajemnej współpracy inwestycyjnej oraz zwiększenia wymiany handlowej. Przedstawiciele strony polskiej zauważyli, że zainteresowanie wejściem na rynek azerbejdżański wykazują firmy związane głównie z branżą transportową, budowlaną oraz energetyczną.

REKLAMA

Wiceminister Korolec wskazał na zasadnicze elementy przewagi konkurencyjnej naszego kraju jako potencjalnego partnera w interesach.

– Mamy jedno z najmłodszych i najlepiej wyedukowanych społeczeństw w Europie, a stabilna sytuacja gospodarcza korzystnie wpływa na rozwój przedsiębiorczości, przemysłu i usług – podkreślił.

Przypomniał też o sukcesach polskiego eksportu na arenie międzynarodowej.

- Nasi przedsiębiorcy podejmują aktywne działania biznesowe, a polskie produkty są znane na całym świecie. Konkurują one nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością i różnorodnością – zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Minister przemysłu obronnego Azerbejdżanu Yavar Yamalov zwrócił uwagę na ogromny, ale nie do końca wykorzystany potencjał obu krajów. Powołując się na podpisaną w 2005 r. umowę międzyrządową, przypomniał, że jednym z jej najważniejszych postanowień było utworzeniePolsko-Azerbejdżańskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej.

- Komisja stanowi płaszczyznę rozmów na temat perspektyw rozwoju naszych kontaktów - stwierdził. - Służy również inicjowaniu nowych projektów i obszarów wzajemnych zainteresowań - dodał.

Przypomniał również, że ostatniemu posiedzeniu Komisji przewodniczył wicepremier Waldemar Pawlak.

Ważnym tematem, omawianym podczas spotkania, była współpraca w sektorze przemysłu obronnego. Jako przykład korzystnych relacji w tym zakresie została zaprezentowana polska firma Jakusz, która ma realizować dostawy specjalistycznego sprzętu dla azerbejdżańskiego partnera.

Inne, wskazane przez stronę polską potencjalne obszary współpracy obejmują m.in. zaopatrzenie w nowoczesny sprzęt logistyczny i telekomunikacyjny, środki transportu, a także urządzenia służące do obserwacji oraz ochrony obiektów.

Od 1 maja 2004 roku stosunki gospodarcze Polski z Azerbejdżanem reguluje Umowa o Partnerstwie i Współpracy zawarta pomiędzy UE i Azerbejdżanem, której postanowieniami objęte zostały nowe państwa członkowskie UE.

W okresie styczeń-listopad 2009 roku obroty handlowe miedzy oboma krajami wyniosły 84 mln dol. (w tym eksport prawie 76 mln , oraz import ponad 8 mln). Najważniejszą pozycją w eksporcie do Azerbejdżanu była aparatura odbiorcza do TV.

MG/IN

Zacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA