| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MG: Polsce zależy na dobrych stosunkach z Azerbejdżanem

MG: Polsce zależy na dobrych stosunkach z Azerbejdżanem

- Intensywne kontakty między naszymi krajami na szczeblu rządowym świadczy o wadze, jaką Polska przywiązuje do rozwoju stosunków z Azerbejdżanem. Chcemy, aby dobry klimat polityczny przeniósł się na realne działania w sferze gospodarczej – powiedział podsekretarz stanu w MG Marcin Korolcem podczas spotkania z ministrem przemysłu obronnego Azerbejdżanu Yavarem Yamalovem.

Rozmowy odbyły się 16 lutego br. w MG. Strony zadeklarowały chęć rozwijania wzajemnej współpracy inwestycyjnej oraz zwiększenia wymiany handlowej. Przedstawiciele strony polskiej zauważyli, że zainteresowanie wejściem na rynek azerbejdżański wykazują firmy związane głównie z branżą transportową, budowlaną oraz energetyczną.

Wiceminister Korolec wskazał na zasadnicze elementy przewagi konkurencyjnej naszego kraju jako potencjalnego partnera w interesach.

– Mamy jedno z najmłodszych i najlepiej wyedukowanych społeczeństw w Europie, a stabilna sytuacja gospodarcza korzystnie wpływa na rozwój przedsiębiorczości, przemysłu i usług – podkreślił.

Przypomniał też o sukcesach polskiego eksportu na arenie międzynarodowej.

- Nasi przedsiębiorcy podejmują aktywne działania biznesowe, a polskie produkty są znane na całym świecie. Konkurują one nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością i różnorodnością – zaznaczył.

Minister przemysłu obronnego Azerbejdżanu Yavar Yamalov zwrócił uwagę na ogromny, ale nie do końca wykorzystany potencjał obu krajów. Powołując się na podpisaną w 2005 r. umowę międzyrządową, przypomniał, że jednym z jej najważniejszych postanowień było utworzeniePolsko-Azerbejdżańskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej.

- Komisja stanowi płaszczyznę rozmów na temat perspektyw rozwoju naszych kontaktów - stwierdził. - Służy również inicjowaniu nowych projektów i obszarów wzajemnych zainteresowań - dodał.

Przypomniał również, że ostatniemu posiedzeniu Komisji przewodniczył wicepremier Waldemar Pawlak.

Ważnym tematem, omawianym podczas spotkania, była współpraca w sektorze przemysłu obronnego. Jako przykład korzystnych relacji w tym zakresie została zaprezentowana polska firma Jakusz, która ma realizować dostawy specjalistycznego sprzętu dla azerbejdżańskiego partnera.

Inne, wskazane przez stronę polską potencjalne obszary współpracy obejmują m.in. zaopatrzenie w nowoczesny sprzęt logistyczny i telekomunikacyjny, środki transportu, a także urządzenia służące do obserwacji oraz ochrony obiektów.

Od 1 maja 2004 roku stosunki gospodarcze Polski z Azerbejdżanem reguluje Umowa o Partnerstwie i Współpracy zawarta pomiędzy UE i Azerbejdżanem, której postanowieniami objęte zostały nowe państwa członkowskie UE.

W okresie styczeń-listopad 2009 roku obroty handlowe miedzy oboma krajami wyniosły 84 mln dol. (w tym eksport prawie 76 mln , oraz import ponad 8 mln). Najważniejszą pozycją w eksporcie do Azerbejdżanu była aparatura odbiorcza do TV.

MG/IN

Zacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK